Tokat'ta domates ve biber tarımı yapılan alanlarda görülen virüs hastalıkları ve fizyolojik bozuklukların belirlenmesi
Determining of the virus diseases and physiological disorders in tomato and pepper growing fields in Tokat
- Tez No: 301563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİF GEBOLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Tokat Merkez ilçe, Pazar, Turhal, Niksar ve Erbaa ilçelerinde domates ve biber yetiştirilen alanlarda virüs hastalıkları belirtileri gösteren bitkilerden kök, gövde, yaprak ve sürgünlerden örnekler alınmıştır. Örneklerdeki virüsler ELİSA Testi (Enzyme Linked Immunosorbert Assay) ile tanımlanmıştır. ELİSA testi ile TMV, CMV, TSWV, TYLCV, ToMV, PVY ve PVX virüsleri tespit edilmiştir. Virüs hastalıklarının sebepleri sonuçları ve çözümü hakkında bilgiler verilmiştir. Domates ve biberde görülen fizyolojik bozukluklar tanımlanmış ve bu fizyolojik bozuklukların bölgede görülme oranları bildirilmiştir. Bölgede görülen fizyolojik bozuklukların nedenleri, sonuçları ve çözümleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, samples were taken from root, stock, leaf and buddies of plants which were show indications viral diseases in ares that tomato and pepper are grown in Tokat Merkez, Pazar, Turhal, Niksar and Erbaa districts. Virusses on samples were characterized with ELISA (Enzyme Linked Immunosorbert Assay) test. TMV, CMV, TSWV, TYLCV, ToMV, PVY and PVX virusses were fixed with ELISA test. Informations were given about the reasons, results and solutions of viral diseases. Physiologic disorders which are seeming on tomato and pepper were characterized and the incidences of this physiologic disorders in the area were reported. Information was given about the reasons, results and solutions of physiologic disorders in the area.