Interaction of a-1-proteinase inhibitor with modified trypsin
  1. Tez No: 30158
  2. Yazar: SHAHLA PARVİNGHODS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
53 6. ÖZET a-1-Proteinaz Inhibitörü ile Modif iye Trypsin Arasındaki İlişkinin İncelenmesi. Sığır pankreas tripsini dansil klorür ile kovalan olarak modif iye edildi. Tripsin aktivitesinin tamamen yok olmasına neden olan dansilasiyon stoikiyometrisi 6.6±0.8:1 olarak tesbit edildi. Dansillenmiş trypsin (DNSE) ve insan a-1-proteinaz inhibitörü (a-l-PI) arasındaki ilişki, DNSE a-l-PI ile titre edilerek ve 520 nm'deki fluoresans yükseltimi üzerinden fluorimetric olarak izlendi, (eksitasyon dalga boyu, 340 nm). Verilerin Scatchard analizinden Kd (DNSE. a-l-PI kompleksi için) = 0.13 juM ve bağlanma stoikiyometrisi 1 DNSE : 1.5 a-l-PI olarak saptandı (oda sıcaklığında, yaklaşık 20 mM pH 6.8 potasyum fosfat tamponunda). Ayrıca a-l-PI' nin dansillenmiş sığır serum albumini (DNS- albumin), dansikasid (DNS-OH) ve dansilamid (DNS-NH2) ile de interaksiyona girdiği gösterildi. Kd değerleri sırayla 0.14, 2 ve 1 /iM'dı. Bir mol DNS-albumin 2 mol a-l-PI bağlarken, DNS-NH2 ve DNS-OH için bağlanma stokiyometrisi (a-l-PI : ligand) sırayla 1:4 ve 1:1 olarak tesbit edildi. Trypsin ile bloke olmuş a-l-PI' nin DNSE 'i bağlama özelliğini koruduğu gözlendi.. Bu buluştan a-l- PI 'nin proteinler ve diğer ligandlar için, proteazla tepkiyen bölgeden farklı olan, sıkı bağlama kapasiteli, periferal bölgeler içerdiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
52 5. ABSTRACT Interaction of a-1-Proteinase Inhibitor with Modified Trypsin. Bovine pancreatic trypsin was covalently modified with dansylchloride. Dansylation was found to proceed with a stoichiometry of 6.6 ± 0.8 : 1 and resulted in total loss of trypsin activity. Interaction between dansylated trypsin (DNSE) and human plasma a-1-proteinase inhibitor (a-l-PI) was studied fluorimetrically by titrating DNSE with a-l-PI and recording fluorescence enhancement at 520 nm (excitation wavelength, 340 nm). Scatchard analysis of the data yielded Kd (for the DNSE. a-l- PI complex) = 0.13 juM and a binding stoichiometry of 1 DNE : 1.5 a-l-PI (in ca. 20 mM potassium phosphate buffer, pH 6.8). Additional studies showed a-l-PI to interact also with dansylated bovine serum albumin (DNS-albumin), dansic acid (DNS- OH) and dansylamide (DNS-NH2). Kd values were 0.14, 2 and 1 juM, respectively. DNS-albumin bound 2 moles of a-l-PI per mole; binding stoichiometries (a-l-PI : ligand) for DNS-NH2 and DNS-OH were 1:4 and 1:1, respectively. a-l-PI previously blocked by native trypsin retained its ability to bind DNSE. It was concluded that the proteinase inhibitor has peripheral, tight-binding sites for proteins and other ligands, distinct from the primary protease-reactive site.