Domuz ciğeri ve bezelye tohumundan diamin enziminin izolasyonu saflaştırılması ve özelliklerinin incelenmesi
The Isolation of DAO from pig liver and pea seedling and purification and specification
  1. Tez No: 19316
  2. Yazar: YÜKSEL GÜVENİLİR(AVCIBAŞI)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAN DEVECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Son yirmibeş yıl içinde pekçok sanayii dalında uygulama alam bulan enzimler, günümüzde yeni kullanım alanlarının ortaya çıkması ile giderek önem kazanmaktadır. Enzimler 103-106 aralığında molekül ağırlığına sahip makromoleküllerdir. Bu çalışma, DAO enziminin izolasyonunu, önemli ayırma metodlarının prensipleri doğrultusunda enzim konsantrasyonunun düzenlenmesini ve saflaştırılmasında hangi metodların nasıl kullanılacağını esas al maktadır. Çalışmada bezelye tohumu DAO enzimini yüksek verimde saflaştırma işlemini gerçekleştirmek ve çok miktarda elde etmek amaçlanmıştır. Değişik koşullar altında büyüyen tohumların aktivite veriminin karşılaştırılması yapılarak enzim için büyüme koşulları tayin edilmiştir. Yüksek verimdeki ürün 7-10 günlük periyotta büyüyen ağarmış bezelyelerin kullanılması ile mümkün olmuştur. Enzimin molekül ağırlığı, bağlanma ayıracı ile ön işleme uğratılarak ve ön işlemsiz olarak SDS-akrilamid jel elektroforez ile ve düşük iyonik kuvvette (non-denature koşullar) ve yüksek iyonik kuvvette (de nature koşullar) jel filtrasyonu ile tayin edilmiş ve sonuçlara göre 9x10.4 dalton ağırlığında özdeş iki alt birim zincirden ibaret olduğu saptanan enzimin, molekül ağırlığının yaklaşık olarak 18x104 dalton olduğu tespit edilmiştir. Aktif proteini çöktürmek için amonyum sülfat yüzde grafiği, pH, sıcaklık-kararlılık ve iyonik kuvvet-kararlılık grafikleri oluşturularak, saflaştırılmış enzimin izoelektrik noktası, kararlılığı ve aktivite değişikliği tayin edilmiş ve sonuçlar irdelenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
THE ISOLATION OF DAO FROM PIG LIVER AND PEA SEEDLING AND PURIFICATION AND SPECIFICATIONS SUMMARY In this study the isolation of enzymes is discussed, concentrat ing initially on the principles of the important separation methods employed» Then the operation of these methods is illustrated by consider ing one specific example, purification of enzymes. The studies on the isolated enzyme yield information on its spe cificity for substrates, kinetic parameters for the reaction, and pos sible means of regulation. The aim of a purification procedure should be to isolate a given enzyme with the maximum possible yield, based on the percentage reco vered activity compared with the total activity in the original ex tract. In addition the preparation should posses the maximum cataly tic activity, ie. there should be no degraded or other inactivated enzyme present, and it should be of the maximum possible purity, con tain no other enzymes or large molecules. The catalytic activity of a preparation is determined by a sui table assay procedure in which the rate of disapparance of substrate or the rate of appearance of product is determined under defined con ditions of substrate concentration, temperature, pH, etc., The units of activity are usually expressed as either umol substrate consumed, or product formed, per minute ('units' or 'international units') or mol substrate consumed, or product formed, per second ('katal* in the SI system). There is no way of predicting the catalytic activity of a puri fied enzyme under a given set of conditions and so purification is carried on until the specific activity of the preparation (ie. units per mg or katal per kg) increases to reach a constant value which is not increased by further purification steps. The steps involved in the purification of an enzyme can be dis cussed in terms of the type of flow sheet shown in Fig.l. Within this general scheme, the procedure to be adopted for a given enzyme involves choices of: (i) source of enzyme; (ii) methods of homogeni- zation; and (iii) methods of separation. V1X1 TOTALl1 LAROE-SCALEıSourceo ExtractOCrudeV1 HOMOOENIZATION l ^' SEPERATION_.. V/KPreparatıon \EXTRACTION\ \ÖR\SMALL-SCAUE \DISPERTION\SEPERATION PART1AL \\ HOMOOENIZATION \AFFINITY \l SUBCELLULAR \8EPERATION \\j FRACTIONATION \,\V^Purified