Toprak işleme yöntemlerinin toprak kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of soil quality as affected by different soil tillage methods
- Tez No: 301587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bitkisel üretimde ürün rotasyonu yapıldığında koruyucu toprak işleme yöntemlerinin adaptasyonu, erozyon kontrolü ve toprak kalitesi gibi tarımda sürdürülebilirliğin temel unsurlarının geliştirilmesi için mutlaka gereklidir. Bu çalışmanın amaçları, mısır-buğday rotasyonunda uygulanan beş farklı toprak işleme yönteminin toprak kalitesi indikatörlerine etkisini belirlemek, bu indikatörlerdeki değişimin toprak amenajmanı değerlendirme çerçevesi (SMAF) kullanılarak skorlanan toprak kalitesi indeksine etkisini değerlendirmek ve toprak kalitesi indeks değeri ile silaj mısır verim parametreleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada uygulanan toprak işleme yöntemleri Sulama+Kulaklı pulluk+Diskli tırmık (1), Kulaklı pulluk+freze (2), Freze (3), Çizel+Diskli tırmık (4) ve Direk ekim (5). Bozulmuş ve bozulmamış toprak örnekleri deneme öncesi ve sonrası üç derinlikten (0-10 cm, 10-20 cm ve 20-30 cm) olmak üzere alınmıştır. Toprak örneklerinde, hacim ağırlığı (HA), toprak pH'sı, elektriksel iletkenlik (EC), agregat stabilitesi (AS), toplam organik karbon (TOC), bitkiye yarayışlı fosfor (P) ve potasyum (K) analizleri yapılmıştır. Toprak kalitesi indikatörlerinin skorlanması toprağın kritik fonksiyonlarına (besin döngüsü, su depolama ve bitki kök gelişimi gibi) ait performansları gösteren doğrusal olmayan eğrilerin kullanımı ile yapılmıştır. Üç yıl süren deneme sonunda genel toprak kalitesi değerlerinde başlangıç yılına göre tüm uygulamalarda bir azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Adoption of conservation tillage practices on crop rotation is necessary to improve erosion control and soil health which are major factors of the sustainability in agriculture. The objective of this study were to determine how corn-wheat crop rotation affected soil quality indicators, if those indicator changes were reflected in soil quality index ratings when scored and combined using the Soil Management Assessment Framework, and investigate the relationship between soil quality index value and silage corn yield. Soil tillage methods used in the experiment were Irrigation+Moldboard plow +Disc harrow, Moldboard plow+Rotovator, Rotovator, Chisel+disc harrow, and Direct planter. Disturbed and undisturbed soil samples were collected from three depths (0-10 cm, 10-20 cm and 20-30 cm) during three years of the study prior and following the experiment. Bulk density (BD), soil pH, electrical conductivity, aggregate stability, total organic C, plant available P and K contents were determined. The indicator data were scored using nonlinear curves reflecting performance of critical soil functions (e.g., nutrient cycling, water partitioning and storage, and plant root growth). At the end of the three year of study, soil quality scores were decreased as compared to the initial soil quality scores.