Farklı köklenme ortam sıcaklığı ve nem değerinin karadut odun çeliklerinin köklenmesi üzerine etkisi
The effect of different temperate and moisture in rooting medium on rooting of black mulberry hardwood cutting
  1. Tez No: 301588
  2. Yazar: MEHMET KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çalışmada, karadut odun çeliklerinin köklenmesi üzerine faklı köklendirme ortamı sıcaklığı ve nem içeriğinin etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla üç faklı sıcaklık (18 oC, 22 oC ve 26oC) ve nem değeri (% 40, %60 ve % 80) kullanılmıştır. Çalışma sonucunda köklenme başarısı üzerine sıcaklık x nem içeriği interaksiyonun ve sıcaklığın önemli bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Nem içeriğinin ise köklenme yüzdesinde önemli bir değişime neden olduğu tespit edilmiştir. En yüksek köklenme oranı (% 63,11) % 40 nem içeren ortama dikilen çeliklerden alınmıştır. Nem içeriğinin daha yüksek olduğu diğer iki ortamda köklenme yüzdesinin önemli derecede azaldığı saptanmıştır. Hem sıcaklık hem de nem içeriği kök uzunluğunda önemli değişimlere neden olmuştur. Nem uygulamaları arasında en uzun kökler % 80 oranında nem içeren ortamda gözlenmiştir. Sıcaklık uygulamaları arasında ise en uzun kök 22°C' lik alt ısıtma sıcaklığına sahip olan ortamdan alınmıştır. Çelik başına kök sayısı açısından ise nem uygulamaları arasında önemli bir farklılığın olmadığı, buna karşın, sıcaklık uygulamalarının kök sayısında önemli bir değişime neden olduğu gözlenmiştir. Çelik başına en fazla kök 22 °C'lik ortama dikilen çeliklerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the effect of different temperate and humidity content of rooting medium on rooting percentage of black mulberry hard wood cutting was investigated. For this purpose, different three temperate and humidity contents were applied. In the result of the study, the effect of interaction of temperate x humidity and temperate on rooting ratio was not significant. On the other hand, humidity content caused significant changes in rooting percentage. The highest rooting ratio (% 63,11) was observed in cutting planted in medium with 40% humidity. When compared to medium with 40% humidity, the lower rooting percentages were obtained from two other mediums contained higher humidity. Both temperate and humidity treatment caused significant changes in root length. Among humidity treatment, 80% humidity treatment produced the longest roots. Among temperate treatment, 22 °C of bottom heading produced the longest roots. In term of the number of root per cutting, significant difference was not found between humidity treatment while temperate treatment caused significant changes. The largest number root per cutting was observed in cutting planted in medium with 22 °C bottom heating.