İmidazol ve oksindolün çeşitli metal bileşikleri ile reaksiyonları, oluşan komplekslerin yapılarının karakterizasyonu
Reactions of imidazole and oxindole with metal compounds, characterization of structures of synthesized complexes
  1. Tez No: 301624
  2. Yazar: NİHAL İKİZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASGAR KAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
İmidazol ve oksindol tıbbi alanda geniş biyolojik aktiviteye ve iyi birer kompleks oluşturma özelliğine sahip olan bileşiklerdir. Literatürde 2-merkaptan-1-metilimidazol ve 5-nitro-2-oksindol ile ilgili pek çok çalışma vardır. Bu çalışmada da imidazol ve oksindolün çeşitli metal bileşikleri ile reaksiyonu sonucu elde edilen komplekslerin elementel analizi, IR, 1H-NMR gibi spektroskopik yöntemlerle karakterizasyonu yapılmıştır. Buna ek olarak sentezlenen metal komplekslerinin polimer oluşumdaki uygulama alanı incelenmiş ve bunların halka açılımında etkili oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Imidazole and oxindole compounds have wide range of biological activity on medical area and characteristics on synthesis of complexes. There are lots of studies about 2-mercapto-1-methylimidazole and 5-nitro-2-oxindole in the literature. In this study characterization of synthesized complexes has been done by the results of reactions of imidazole and oxindole with various metal compounds by the spectroscopic methods as elemental analysis, IR and 1H-NMR. Additionally, application area of synthesized metal complexes on formation of polymer has been studied and it has been identified that these metal complexes are effective on ring opening.