Polimer matrisli kompozitlerde partikül takviyesinin malzeme iç yapısına, mekanik ve tribolojik özelliklere etkisi
Particle reinforcing effect on the material micro-structure, mechanical and tribological properties of polymer matrix composites
  1. Tez No: 301643
  2. Yazar: ONUR ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER SINMAZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Doktora tezi kapsamında poli(fenilen sülfit) (PPS) ve kompozitlerinin üretim şartlarının ve partikül takviyesinin malzeme özelliklerine etkileri incelenmiştir. Numuneler ekstrüder ve enjeksiyon cihazları ile üretilmiştir. Polimer malzeme üretim parametreleri mekanik özellikler açısından Taguchi metodu yardımıyla optimize edilmiştir. Optimize edilen üretim parametreleri ile yapılan üretimler sonrası optimum polimer malzeme özelliklerinin daha da iyileştirilmesi amacıyla numunelere ısıl işlemler uygulanıp malzemelerin termal ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Polimerlerin kısıtlı özelliklerini iyileştirmek için genellikle tek boyutlu partikül takviyesi kullanılırken bu çalışmada karışık boyutlu partikül takviyesinin malzeme iç yapısına ve termal, mekanik, tribolojik ve ayrıca iletkenlik gibi özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Mekanik özellikler açısından üretim parametreleri optimizasyonu sağlanan PPS'nin termal, mekanik ve termomekanik özellikleri ısıl işlem yöntemi ile geliştirilmiştir. Ayrıca karışık boyutlu alumina (Al2O3) partikülleri takviyesi ile PPS kompozitlerinin termal, mekanik, termomekanik ve özellikle tribolojik özelliklerinde kayda değer sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of process parameters and particle reinforcing on the material properties of poly(phenylene sulphide) (PPS) and their composites were investigated. Samples were manufactured by extruder and injection molding processes. Polymer processing parameters were optimized according to mechanical paroperties by Taguchi method. Thermal treatment methods were applied for much improvement of optimized polimer material properties. While mono sized particle reinforcing was used for developing the limited polimer properties in this study mixed particle reinforcing effect on the material micro-structure, thermal, mechanical, tribological and also conductivity properties were investigated.Thermal, mechanical and thermomechanical properties of PPS of which the process parameters optimization was done according to the mechanical properties were developed by thermal treathment method. And also significiant results were obtained with mixed sized alumina (Al2O3) particle reinforcement on the mechanical, thermomechanical and especially tribological properties of PPS composites.