Pomza partikül takviyeli polimer matrisli kompozitlerin üretimi ve erozif aşınma davranışının incelenmesi
Manufacturing of pumice powder reinforced polymer composites and investigation of their erosion wear behaviour.
- Tez No: 342542
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER SINMAZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Son yıllarda; polimer malzemelerin özelliklerinin iyileştirilmesi ve bitmiş ürün maliyetinin düşürülmesi amacı ile takviye malzemesi olarak partikül malzemelerinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Pomza tozu birçok geleneksel olarak kullanılan takviye partiküllere nazaran daha ekonomik olmakla birlikte yapılan literatür çalışmaları göstermiştir ki pomza tozunun takviye malzemesi olarak kullanımı çalışılmamıştır. Yüksek lisans tezi kapsamında poli(fenilen sülfit) (PPS) matris malzemesine pomza tozu takviyesi yapılmıştır. Üretilen numunelerin mekanik, termal ve tribolojik özellikleri yapılan deneyler ile birlikte araştırılmıştır. Pomza tozu takviyesinin PPS malzemenin mekanik özelliklerini önemli ölçüde geliştirdiği ve termal özelliklerinde pomza takviyesi ile birlikte artış gösterdiği gözlenmiştir. Ancak tribolojik özellikler incelendiğinde pomza takviye edilmiş PPS kompozitlerin erozif özelliklerinin olumsuz etkilendiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, It is common application to use particle materials as fillers to improve engineering properties and lower the cost of finished product. Pumice powder is cheaper than most of traditional particle fillers, however use of pumice powders as a reinforcing material in composites has not been studied in literature. Pumice particles are filled in PPS matrix within master?s thesis for reinforcment. Mechanical, thermal and tribolojical properties of manufactured samples were investigated by experimental tests. It was seen, filling pumice particles is improved mechanical and thermal properties of PPS samples. However, Pumice reinforcing decrease the erosion resistance. Erosion rates increased with increasing of pumice rate in PPS.