Sıdıklı Küçükboğaz baraj gölünde yaşayan turna balığı Esox lucius L.,1758'nın beslenme rejimi
Feeding dietary of pike Esox lucius L.,1758 inhabiting Sıdıklı Küçükboğaz dam lake
  1. Tez No: 301655
  2. Yazar: ENDER ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Biyoloji, Fisheries Technology, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada; Nisan 2010-Mayıs 2011 tarihleri arasında Sıdıklı Küçükboğaz Baraj Gölü'nden yakalanan 124 Turna Esox lucius L, 1758 örneğinin sindirim sistemi içerikleri; yüzde, bulunuş frekansı yüzdesi ve Geometrik Önem İndeksi metodu (GII) kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar çizelge ve şekillerle gösterilmiştir.Sonuç olarak; Turna balığı sindirim sistemi içeriğinde 6 adet besin çeşidi (Odonata Larvası, Gammarus spp, Balık, Mammalia, Arthropoda, ve Mollusca) gözlenmiştir. En fazla tüketilen besin çeşidinin Odonata Larvası, en az da Mollusca olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the digestive system contents of totally 124 Turna Esox lucius L., 1758 samples collected from Sıdıklı Küçükboğaz Dam Lake between April 2010 and May 2011 were investigated by using Percent of Total Number, Percent of Frequency of Occurence and the method of Geometric Index of Importance (GII). Results were indicated with charts and diagrams.As a result, a total of 6 food items were observed in the content of digestive system (Odonata Larva, Gammarus spp, Fish, Mammalia, Arthropoda and Mollusca). It was determined that Odonata Larva was the most consumed feeding item whereas Mollusca was the least consumed feeding item.