Analysis of a two stage supply chain with investment in product and process innovation
Ürün ve süreçlerde yenilikçiliğe yatırım yapılabilen iki aşamalı bir tedarik zinciri probleminin analizi
  1. Tez No: 301671
  2. Yazar: SİBEL DUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada bir sözleşmeli üretici (CM) ve bir orijinal malzeme üreticisinden oluşan bir tedarik zinciri problemi analiz edilmiştir. Sözleşmeli üretici orijinal malzeme üreticisine teknolojiye dayalı bir ürün tedarik etmektedir. Orijinal malzeme üreticisinin teknoloji yatırımına bağımlı belirli bir kümülatif dağılım fonksiyonuna sahip stokastik pazar talebiyle karşı karşıyadır. Sözleşmeli üretici ve orijinal malzeme üreticisi ürün ve süreçlerdeki yenilikçilik için yapılan araştırma ve geliştirme (Ar&Ge) çalışmalarına iki farklı yatırım yapmaktadır. Süreç yenilikçiliği için yapılan yatırımın sözleşmeli üretici firmanın üretim maliyetini düşürdüğü ve ürün yenilikçiliği için yapılan yatırımın ise talebi stokastik olarak arttırdığı varsayılmıştır. Çalışmada, önce sistemi tek bir karar vericinin yönettiği düşünülmüş ve merkezi çözüm için bir algoritma önerilmiştir. Parametrelerin karar değişkinlerine olan etkisi sayısal bir örnek ile incelenmiştir. Sonra kararların ilgili elemanlarca verildiği dağıtık durumlarda yatırım paylaşım kontratı incelenmiştir. Firmaların araştırma ve geliştirme (Ar&Ge) çalışmaları için yapılan yatırımları paylaşmaları durumunda kar paylaşım kontratlarının tedarik zincirini koordine etmediği gösterilmiştir. Aynı problem bütçenin kısıtlı olduğu durum için de incelenmiştir ve merkezi en iyi çözüm için bir algoritma önerilmiştir. Son olarak bütçe kısıtlı problem kararların değişik aktörler verildiği dağıtık durumlarda Nash dengesini bulabilmek için de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
We analyze a two-stage supply chain consisting one contract manufacturer (CM) and one original equipment manufacturer (OEM). The CM provides a single technology related product to the OEM who faces effort-dependent random demand. CM and OEM will make two different investments for product and process research and development (R\&D). In this model, it is assumed that process innovation decreases the average cost of production and product innovation increases the demand stochastically. The centralized solution is characterized in which a single decision maker controls the whole system and an algorithm is proposed to find the centralized optimal solution.The effect of the parameters on decision variables is monitored by a numerical study. Then we analyze the model from a decentralized point of view.Furthermore, we analyze a revenue sharing contract under different settings and focus on different decision makers in the supply chain while searching for coordination. It is shown that the revenue sharing contract fails to coordinate the supply chain actions under different scenarios where the decision of investment given by the OEM or the CM. We also study the same problem under a budget constraint on investments. We propose an algorithm to find the centralized optimal solution for the budget constrained problem. Finally, we analyze the same problem under decentralized settings to find a Nash equilibrium investments and provide a computational study to gain more insight about the problem.