Multivariate statistical process control approach for performance evaluation in call centers
Çağrı merkezlerinde performans değerlendirmesine çok değişkenli istatistiksel süreç kontrolü yaklaşımı
  1. Tez No: 301673
  2. Yazar: TOLGA AHMET KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde, bir çağrı merkezinin gelen çağrı birimi için çok değişkenli bir performans değerlendirme modeli önerilmiştir. Model, temel bileşenler analizi (TBA) yöntemi üzerine kurulmuştur. TBA yönteminin kullanılmasının temel nedenleri, bu yöntemin sinyal ayrıştırmasındaki yalınlığı, özyineli yaklaşımlara uygunluğu ve üzerinde çalışılan veride özilinti olmasıdır. Çağrı merkezi süreçlerinin dinamik yapısı nedeniyle, geleneksel durağan TBA algoritmaları böyle bir çalışma için uygun değildir. Bu nedenle, önceki araştırmalarda önerilmiş olan diğer özyineli algoritmalara alternatif olabilecek, çağrı merkezi dinamiklerinin durağan olmayan yapısına ayak uydurabilen yeni bir özyineli TBA algoritması oluşturulmuştur. Önerilen modelde, bir çağrı merkezinin gelen çağrı süreci için altı performans göstergesi tanımlanmıştır. Bu göstergeler, kontrol şemalarındaki değişkenlere karşılık gelirken, günler ise gözlemlere karşılık gelmektedir. Dolayısıyla, kurulan model dâhilinde, istatistiksel kontrol şemalarında oluşan sinyaller, çağrı merkezinin süreç performansının anlamlı bir biçimde kaydığı günleri işaret etmektedir. İki senelik veri model kapsamında incelenmiş, alınan sonuçlar analiz edilmiştir. Ayrıca, geliştirdiğimiz performans değerlendirme modelini daha kolay anlaşılır ve uygulanabilir bir şekile sokmak için, en çok karşılaşılan sinyal veren gün tiplerini ve bunların yorumlarını içeren bir karar destek tablosu çalışmanın sonuna eklenmiştir. Bunların yanında, yaptığımız çalışma, şimdiye kadar çoğunlukla endüstriyel süreçlere uygulanmış TBA metodunun, etkin bir biçimde hizmet sistemi performans değerlendirme çalışmalarına uygulanabileceğinin bir göstergesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a multivariate performance assessment model for the inbound department of a call center was proposed. The model is treated with principal component analysis (PCA). The main reasons for the employment of PCA are its simplified signal decomposition ability, adaptability in recursive approaches and autocorrelated structure of the collected data. Due to the time-varying dynamics of the call center processes, conventional static PCA algorithms are not suitable for such an application. For this reason, a new recursive PCA algorithm which is capable of tracing time-varying nature of call center dynamics, was constructed as an alternative to the previously introduced recursive algorithms in the literature. In the proposed model, six performance indicators were defined for the inbound call center process. While these indicators represent the variables on the control charts, the days stand for observations. Consequently, a signaling point on any statistical control chart designates to a day at which the performance of the call center process has significantly drifted. Two years of data were processed through the model and the results were analyzed. Additionally, to make our performance assessment model easier to understand and more practical, a decision support table involving the mostly encountered types of signaling days and their practical interpretations was given at the end of the study. Also, the study showed that the PCA method which has been mostly used for industrial processes, may efficiently be adapted into a service system performance evaluation works.