Two essays in modeling and analysis of exchange rate dynamics
Döviz kuru modellemesi ve analizi üzerine çalışma
  1. Tez No: 301672
  2. Yazar: CANER ERATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde dinamik programlama yaklaşımıyla; miktarı önceden bilinmeyen ve yabancı para cinsinden olan talebi karşılamaya çalışan problem yapısı ele alınmıştır. Karar verici her periyodta elinde ne kadar yabancı para tutması gerektiğine karar verirken, risksiz faiz oranları da modelde girdiyi oluşturmaktadır. Karar verici talebi karşılarken, toplam maliyetleri de enküçüklemeye çalışmaktadır. Bu problem yapısı altında, dinamik programlama ile ideal çözüm bulunmuştur. İkinci ana bölümde döviz kuruna yazılan opsiyonların fiyatlanması problemi ele alınmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde dövize dayalı opsiyonlar son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Gelişmekte olan ülke ekonomilerindeki yatırımcıların döviz kuru riski, faiz riskine göre daha fazla olduğu için, dövize dayalı türev araçlar piyasası, faize dayalı türev araçlar piyasasından daha hızlı gelişmektedir. FX opsiyon piyasasında modelleme yapmadan önce, bu piyasanın kendine has dinamiklerini anlamak gerekir. FX opsiyon piyasası anlatıldıktan sonra Heston'un stokastik volatilite modeli tanıtılmıştır. Bu modelin teorik bileşenleri ve diğer stokastik modellerden üstünlüğü anlatıldıktan sonra piyasa verilerine kalibrasyonuna geçilmiştir. Kalibrasyon problemi anlatılıp, örnek sonuçlar ve grafikler verilmiştir. Heston modelinin literatürde ve pratikte, çoğunlukla egzotik opsiyon fiyatlamasında kullanıldığını bilerek, bu tezde farklı bir yol izlenip piyasada alım-satım stratejileri geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has two main chapters that are focusing on the different aspects of foreign exchange modeling. In the first chapter, a dynamic programming approach is used to model the problem that; an investor has to decide on the foreign currency levels at the beginning of each period in order to meet an uncertain demand. The investor tries to minimize his cost with the constraint of meeting the uncertain demand. The problem is formulated with dynamic programming approach and solved, the structure of the optimal decision is given. In the second part of the thesis, the problem of pricing FX options is tackled. FX options market is getting very popular among emerging market economies. Since traders in emerging markets are more prone to FX risk instead of interest-rate, FX derivatives market has been developing faster than Interest-Rate derivatives market. The importance of FX options market and the its unique conventions are described firstly in the second part of the thesis. FX options market has its own market conventions, and it is necessary to understand those conventions before going deep in modeling. After the FX conventions are described, the problem of options pricing is handled through stochastic modeling. The model used is commonly known as Heston's stochastic volatility model. Theoretical background of the model and the interpretation of the parameters are discussed and the relation between implied-distribution and option smile are discussed. The calibration procedure is described and practical use of the Heston's model is given. Heston's model is commonly used as a tool to price exotic options through Monte Carlo simulation or finite difference method. In this thesis, the model will be used for creating trading signals in the market.