Nutrient export coefficient modelling of the Melen watershed using estimated retention in the water body
Su kütlesindeki tahmini alıkonum katsayısı kullanılarak Melen havzasına ait besin maddesi taşınım katsayılarının modellenmesi
  1. Tez No: 301674
  2. Yazar: MUHAMMED ERNUR AKINER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, İstatistik, Environmental Engineering, Civil Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Melen Havzası İstanbul'un büyük bir bölümüne içme suyu sağlamaktadır. T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Melen Havzası kirlilik açısından öncelikli olarak ele alınacak havzalar içinde 1. sırada ilan edilmiştir. Azot (N), fosfor (P) gibi besin maddesi kirliliği, içme suyu kaynağı olarak kullanılan akarsularda su kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Bu durum arazi kullanımına ve antropojenik kaynaklı birçok faktöre bağlı olarak besin maddelerinin nasıl taşındığı sorusunu gündeme getirmiştir.Araştırmacılar yukarıda adı geçen faktörlere bağlı olarak besin maddesi taşınım katsayısı modelleri geliştirmişlerdir. Bu maksatla araştırma sahasına ait tarihsel su kalite verileri başta olmak üzere, arazi kullanımı, nüfus ve altyapı gibi etkenleri içeren istatistiksel veriler kullanılmıştır. Besin maddesi taşınım katsayıları havzadaki toplam azot (N) ve fosfor (P) yükünün birim alan ve birim zamana göre tahminsel standartlaştırılmış (örneğin, kg/km2/gün) halidir. Bu konu ile ilgili olarak Türkiye'de yapılmış detaylı bir çalışmaya rastlanmamıştır.Bu çalışmada, Melen Havzası'na özgü besin maddesi taşınım katsayıları, Sıklıkçı (Frequentist) ve Bayesci yaklaşımları içeren bir modelle tespit edilmiştir. Nehir Alıkonum Katsayısı tespit edilmiş olup onemli bir değişken olarak modelin içinde yer almaktadır. Yayılı kaynak kirliliğinin modellenmesinde, bu alanda sıkça kullanılan Soil & Water Assessment Tool (SWAT) hidrolojik modelinden istifade edilmiştir. Bu çalışmada ayrıca, özet bir öneri olarak, SWAT modeli kullanılarak Melen Havzası'ndaki besin maddesi yükünü azaltmak için uygulanabilecek tarımsal en iyi yönetim uygulamaları (EİYU) tespit edilip değerlendirilmiştir. Bu çalışma T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın kirlenme açısından öncelik sırasına koyduğu diğer havzalar için de önemli bir örnek teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
The Melen Watershed provides fresh drinking water to most of Istanbul. According to The Ministry of Forest and Water Works of Turkey, regarding the pollution status, Melen River Basin should be primarily dealt with. Nutrient pollution such as nitrogen (N) and phosphorus (P) can cause water quality degradation in rivers, which are used as a source of drinking water. This situation raises the question of how the nutrients have moved depending on many factors such as land use and anthropogenic sources.Researchers developed several nutrient export coefficient models depending on aforementioned factors. For this purpose, statistical data includes a number of factors such as historical water quality data for the research field, land use, population and infrastructure were used. Nutrient export coefficients are estimates of the total load or mass of nitrogen (N) or phosphorus (P) exported from a watershed standardized to unit area and unit time (e.g., kg/km2/day). Almost no study has been conducted regarding this issue in Turkey.Within this study, nutrient export coefficients for the Melen Watershed were determined using the model that covers Frequentist and Bayesian approaches. River Retention Coefficient was determined and introduced into the model as an important variable. Frequently used hydrologic model, Soil & Water Assessment Tool (SWAT), was used as a tool for modeling of diffuse source pollution. As a brief recommendation, agricultural best management practices (BMP) were evaluated using SWAT model to determine the best management system to reduce nutrient loads in the Melen Watershed. This study is aimed to be an important precedent for other basins that are determined as in priority in terms of pollution by The Ministry of Forest and Water Works of Turkey.