Ambient and forced vibration testing of a reinforced concrete building
Betonarme bir binanın ortamsal ve zorlanmış titreşim deneyleri
  1. Tez No: 301677
  2. Yazar: FADIL FATİH KAVARNALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUTAY ORAKÇAL, YRD. DOÇ. DR. SERDAR SOYÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Betonarme bir binanın deprem performansı, binanın yatay yük kapasitesi ve süneklik özelliklerinin yanı sıra, yanal rijitliğine ve kütle dağılımına bağlıdır. Son yıllarda, mevcut binaların şiddetli deprem etkileri altındaki performanslarını iyileştirmek için sismik güçlendirilme yöntemlerine yaygın olarak başvurulmaktadır. Titreşim deneyleri ve sistem tanılama yöntemlerinden elde edilen sonuçlar, uygulanan güçlendirme yönteminin binanın özellikle yanal rijitlik nitelikleri üzerindeki etkisini deneysel olarak gözlemlenebilmesine ve güçlendirilen binanın titreşim özellikleri ve deprem performansındaki iyileşmenin daha gerçekçi bir şekilde değerlendirilmesine olanak sağlar. Bu çalışmada, İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Kampüsü içinde yer alan altı katlı betonarme ET-B binası üzerinde uygulanan güçlendirme yönteminin, binanın titreşim özellikleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amacıyla, ortamsal ve zorlanmış deneyleri gerçekleştirilmiştir. Binanın modal titreşim özellikleri, güçlendirmenin çeşitli aşamalarında, deneysel olarak tespit edilmiştir. Ortamsal titreşim deneyleri binanın güçlendirilmesi öncesi ve sonrasında yapılmıştır. Zorlanmış titreşim testleri ise güçlendirme sonrasında gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçları, binanın modal titreşim özelliklerinin (modal frekanslar ve mod şekilleri) güçlendirme öncesi ve sonrasında ne kadar değişiklik gösterdiğini ve güçlendirilmiş binanın modal titreşim özelliklerinin titreşim etkisinin büyüklüğü ile nasıl değiştiğini gözlemlemeye olanak sağlamıştır. Bu çalışmalara ek olarak, binanın güçlendirme öncesi ve sonrasındaki durumunu temsil eden basit sonlu eleman modelleri oluşturulmuş, modellerde tuğla bölme duvarın binanın yanal rijitlik özelliklerine etkisi dikkate alınmıştır. Binanın titreşim deneylerinden elde edilen modal titreşim özellikleri, sonlu eleman modellerinden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Deneysel ölçümlerin ve analitik model sonuçlarının, hem betonarme perde duvarların binanın yanal rijitlik (dolayısıyla titreşim) özellikleri üzerindeki belirgin etkisinin, hem de tuğla duvarların titreşim özellikleri üzerindeki görece küçük etkisinin yansıtılması açısından tutarlı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The seismic performance of reinforced concrete buildings depends on their lateral stiffness and mass distribution, as well as their lateral load capacity and ductility characteristics. In recent decades, seismic strengthening of existing buildings has been commonly employed, for improving their performance under severe earthquake excitation. The results obtained from vibration tests and system identification methods specifically provide valuable information on the influence of seismic strengthening on the lateral stiffness attributes of the building, and help evaluate the effectiveness of the strengthing technique applied, in terms of improving the building?s vibration characteristics and seismic performance. In this study, ambient and forced vibration tests were conducted to evaluate the influence of the seismic strengthening on the vibration characteristics of the six-story reinforced concrete ET-B building, located on the Boğaziçi University Campus in Istanbul, Turkey. Modal vibration characteristics of the building were identified at various stages of strengthening. Ambient vibration tests were conducted on the building before and after its seismic strengthening. Forced vibration tests were conducted after seismic retrofit. Results of these tests enabled quantifing the changes, due to strengthening, in the modal characteristics (modal frequencies and mode shapes) of the building, and variation in the modal characteristics of the strenghened building with the intensity of shaking. In addition, simple finite element models of the building were generated, representing its structural configuration before and after seismic strengthening, also considering the impact of the brick-infill partition walls on its stiffness characteristics. The experimentally-identified modal vibration parameters of the building were compared with the results of the finite element model. The experimental and analytical results were found to be consistent in representing the pronounced influence of the structural walls on the lateral stiffness and thus the vibration characteristics of the building, as well as the relatively minor, yet noticeable influence of the brick-infill partition walls on its vibration characteristics.