Rehabilitation of damaged coasts usind beach nourishment and a case study in Izmit Bay
Tahrip edilmiş kıyıların kumsal beslemesi ile rehabilitasyonu: İzmit Körfezi?nde örnek çalışma
  1. Tez No: 301678
  2. Yazar: ALPER MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE OTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İzmit Körfezindeki bazı kıyıların 1999'daki depremden sonra bina yıkıntı atıklarıyla doldurulması, bu kıyıların doğal yapısını ve kullanılabilirliğini kaybetmesine sebep olmuştur.Bu çalışmanın ana amacı, tipik bir dolgu alanının özelliklerini belirleyerek doğal bir kıyı oluşturmak için uygulanabilir bir çözüm bulmaktır. Teorik ve deneysel çalışmalar sonucunda İzmit Körfezi kıyılarının kumsal beslemesi ile rekreasyon amaçlı rehabilitasyonun mümkün olduğu tespit edilmiştir. Seçilen pilot bölgenin (Derince) jeolojisi, sediment özellikleri, morfolojik yapısı ve dalga rejimi; saha ölçümleri, laboratuvar deneyleri ve bilgisayar analizleri ile belirlenmiştir. Sediment çapı kıyı profili boyunca değiştirmekte ve özellikle derin kesimlerde ince malzeme oranı oldukça artmaktadır. Batimetri ölçümleri mevcut kıyının denge profili teorisine uymadığını göstermektedir. Kum ve kil/silt gibi daha ince malzemenin bir karışımı olan doğal zemin ile besleme kumunun etkileşimini saptamak amacıyla bir fiziksel model kurulmuştur. Laboratuvar deneyleri, kum ile ince malzemenin karışmadığını göstermiştir. Sert fırtınalardan sonra bile yakın kıyı profilinde silt ve kil gibi ince malzemelere rastlanılmamıştır. Böylece, yukarıda tanımlanan kıyıların kumsal beslemesi ile rehabilitasyonunun mümkün olduğu sonucuna varılmıştır. Proje alanına özgü parametreler kullanılarak, gerekli kum hacimleri ve maliyetleri içerecek şekilde alternatif kumsal besleme dizaynları geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Part of Izmit Bay had been filled with excavation waste after the 1999 Earthquake causing beaches around the Bay to lose their natural form and usability. The main purpose of this study is to investigate the existing conditions of a typical fill area and find a feasible solution to reinstate a natural coast. After theoretical and experimental investigations, beach nourishment is proposed as a solution to rehabilitate the coasts of İzmit Bay by transforming them into recreational beaches. The geology, sediment properties, morphological structure and wave regime of the selected pilot site, Derince, is determined by field measurements, laboratory experiments and computer analysis. Along the coastal profile, sediment diameter differs from place to place, and especially in deeper zones, the rate of fine material (silt and clay) increases significantly. Bathymetric measurements indicate that the coastal profile is not in equilibrium. A physical model is established to examine the interaction between the native mixed soil and the granular nourishment sand. Laboratory experiments showed that there is no mixing between the native fine material and nourishment sand. Even after extreme storms, no silt and clay have been found on the nourished nearshore profile. Therefore, it is concluded that the predefined coasts can be rehabilitated using beach nourishment. Using the site specific parameters, alternative beach nourishment designs are developed including calculation of the required sand volumes and the project cost.