Thermoelectric properties of silicon doped germanium
Silikon katkılı germanyumun termooelektrik özellikleri
  1. Tez No: 301687
  2. Yazar: HASAN ÖZGEN SİCİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN BALIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Seebeck katsayısı, sıcaklık farkından kaynaklı elektrik potansiyeli oluşumunu gösteren malzeme özelliğidir. Bu elektrik potansiyeli termokupl ve termal elektrik üretimi uygulamalarında kullanışlıdır. Silikon katkılı germanyum termal elektrik üretimi uygulamaları için verimli bir malzemedir. Bunun ötesinde, Ge-Si kütle büyütme arayüz sıcaklık ölçümünde hassasiyet sağlamaktadır. Seebeck katsayısı ölçümü, küçük ?Ttekniği ile yapıldı. Bu teknikte, iki sonda arasındaki potansiyel farkın, bir sondanın sıcaklığının değiştirilmesi sonucu, nasıl değiştiğinin ölçülmesiyle hesaplanır. Saf germanyum, 5 ve 50 atm% silikon katkılı germanyum için Seebeck katsayısı ölçümü yapıldı. Bundan başka, 5-25 atm% aralığı için oda sıcaklığında elektrik direnci ölçümü yapıldı. Aynızamanda, 5 ve 50 atm% için yüksek sıcaklık direnci ölçümü denemesinde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
Seebeck coeffcient is a property of material which shows the electrical potential difference created by the temperature difference. This electrical potential is useful in thermocouples and thermopower generation applications. Silicon doped germanium is a good material for thermopower generation applications. Moreover, in interface temperature measurement of bulk growth is possible with the thermoelectric property of Ge-Si alloy. Seebeck coeffcient measurements are made by the small ?T technique. In this technique, potential difference between two probes are measured and with changing the temperature of one probe potential difference change with respect to temperature can be calculated. Seebeck coeffcients of evaporation grade germanium, 5 atm% and 50 atm% silicon doped germanium has been measured. Moreover, electrical resistivity of 5-25 atm% silicon doped germanium at room temperature has been measured. Also, high temperature electrical resistivity measurements for 5 atm% and 50 atm% has been attempted.