Silisyum karbürün termoelektrik özellikleri üzerine farklı segrege ağ yapılarının etkisi
The effect of different segragated network materials on the thermoelectric properties of silicon carbide
- Tez No: 785890
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Seramik Mühendisliği, Energy, Ceramic Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hızla artan dünya nüfusuna bağlı olarak çoğalan endüstriyel ihtiyaçlar ve enerji tüketimi, insanlığı iklim değişikliği ve çevre kirliliği gibi problemlerle karşı karşıya bırakmıştır. Gün geçtikçe ciddiyetini arttıran enerji krizi için geliştirilen çözümlerden biri olan termoelektrik teknolojisi, atık ısı enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek, hem daha temiz enerji formları sağlaması hem de dünya çapındaki enerji ihtiyacına katkıda bulunması sayesinde mevcut küresel ısınma ve enerji tüketimi için önemli bir rol oynamaktadır. Yaygın olarak kullanılan termoelektrik malzemelerin yüksek maliyetli ve karmaşık üretim teknikleri, nadir element içerikleri, çevre için tehdit oluşturan toksik kimyasal yapıları ve düşük ısıl dayanımları gibi dezavantajlar, kolay erişilebilir ve düşük maliyetli, yüksek sıcaklık termoelektrik malzemelerin geliştirilmesini ihtiyaç haline getirmiştir. Bu çalışmada, yüksek termal dayanıma sahip ve uygun maliyetli, TiC ve TiB2 üç boyutlu segrege ağ yapısına sahip SiC matrisli numuneler, spark plazma sinterleme tekniğiyle üretilmiştir. TiC ve TiB2 üç boyutlu segrege ağ yapılarının farklı hacimsel oranlarının, SiC'in, sıcaklığa bağlı termoelektrik özellikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing industrial needs and energy consumption due to the rapidly increasing world population have confronted humanity with problems such as climate change and environmental pollution. Thermoelectric technology has become one of the important solutions for the energy crisis, which is increasing its severity day by day, by converting waste heat energy into electrical energy, providing cleaner energy forms and contributing to the worldwide energy need. Disadvantages such as high cost and complex production techniques, rare element contents, toxic chemistries that pose a threat to the environment and low thermal resistance of widely used thermoelectric materials have made it necessary to develop easily accessible and low cost, high temperature thermoelectric materials. In this study, SiC-based samples with high thermal resistance and cost-effective TiC and TiB2 three-dimensional segregated network were produced by spark plasma sintering technique. The effect of different volumetric ratios of TiC and TiB2 three- dimensional segregated networks on the temperature dependent thermoelectric properties of SiC was investigated.