Armut ağaçlarında ateş yanıklığı etmeni Erwinia amylovora'ya karşı bakteri uygulamaları ile biyolojik mücadele imkânlarının araştırılması
The investigation of biological control facilities by using bacteria against Erwinia amylovora causes fire blight on pear trees
  1. Tez No: 301714
  2. Yazar: YILMAZ KARABIÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KOTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada; yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında ve özellikle armutlarda ciddi verim kayıpları ve kurumalara neden olan ateş yanıklığı hastalığının etmeni Erwinia amylovora'nın biyolojik kontrolüne olanak sağlayabilecek potansiyel biyoajan bakterilerin laboratuar ve arazi şartlarında etkinlikleri araştırılmıştır. Kimyasal mücadeleye alternatif olarak 3 farklı biyoajan bakteri, Pantoea agglomerans RK-79, Pantoea agglomerans RK-84 ve Pseudomonas putida RK-142 izolatları, laboratuar koşullarında armut çiçek demetlerinde ve arazi koşullarında armut sürgünlerinde Erwinia amylovora'ya karşı kullanılmıştır.Çalışma sonucunda; laboratuar koşullarında çiçek demetleri üzerinde yapılan uygulamalarda ateş yanıklığını Pseudomonas putida RK?142 ve Pantoea agglomerans RK?84 izolatı sırası ile %57,2 ve %48,9 oranında azaltmıştır. Arazi koşullarında sürgünlere yapılan uygulamalarda ise; biyolojik mücadele etmenlerinin hastalığın gelişiminin engellenmesi üzerine etkisinin olduğu, fakat bu etkinin uygulama sayısına bağlı olarak bir süre sonra kaybolduğu tespit edilmiştir. Ateş yanıklığına karşı, biyolojik mücadele etmenleri ile yapılacak koruyucu uygulamaların, yeşil aksamda vejetasyon süresince hastalık gelişimini önlemede etkisinin olduğu gözlenmiştir.Bu çalışma; 2010 ve 2011 yıllarında mastır projesi olarak Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü arazisinde yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of some antogonistic bacterial strains were investigated for biological control of fire blight caused by Erwinia amylovora that causing serious loss of product and drying on pome trees, especially on pear trees, in laboratory and field conditions. As alternative the chemical control, 3 different antogonistic bacteria Pantoea agglomerans RK-79, Pantoea agglomerans RK-84 and Pseudomonas putida RK?142 strains were used against Erwinia amylovora on pear flower bunch in laboratory and pear shoots in field conditions.As the result of the experiments conducted on flowers bunch in laboratory condition, Pseudomonas putida RK?142 and Pantoea agglomerans RK?84 isolates reduced the disease severity by the rate of 57.2% and 48,9%, respectively. In the experiments conducted on exile of the plant in the field condition, it was observed that the effects of the biological control agents prevented the development of the disease, but this effect disappeared after a while, depending on the number of applications. It was observed that the protective applications to do with biological control agents against the fire blight had the effect of preventing the development of disease on shoot during the vegetation period.This study was conducted between 2010 and 2011 in orchard of Erzincan Horticultural Research Station.