Isparta İlinde yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında ateş yanıklığı etmeni (erwinia amylavora (burr) winslow etal)'ne karşı anteponist bakteriyel mikroploranın saptanması üzerine çalışmalar
- Tez No: 83588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL BENLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
-38- OZET Bu araştırmada İsparta ili, Atabey, Eğirdir, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Uluborlu ilçelerinde yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında doğal olarak bulunan epifitik bakteriyel mikroflora saptandı. Sağlıklı ve hastalıklı elma, armut ve ayva ağaçlarından 45 adet sürgün örneği alındı. Bu izolatlann antagonistik etkileri ham armut meyve testi (HAMT) ve Erwjnia amylovora'ya. karşı mvitro da antibiyotik oluşturma testi ile belirlendi. HAMT sonuçlarına göre, 58 izolatın 47 tanesi E. amylovora'ya. karşı yüksek oranda antagonist olduğu bulundu (HAMT'de 0 skala değerine göre). HAMT'de 0 skala değerini alan, elma ağaçlarından izole edilmiş antagonist bakterilerin sayısı armut ve ayvadan daha fazla sayıda saptandı. Antagonistik izolatlann ayrımı gram boyama, fluoresan pigment oluşumu, koloni rengi-morfolojisi ve bazı biyokimyasal testlerle yapıldı. Gram negatif bakteriler koloni rengi ve yapısına göre 3 gruba ayrıldı (fluoresan verenler, san renkli koloniler ve beyaz renkli koloniler). Fluoresan veren antagonistik bakterilerin (27 adet) ayrımı levan oluşumu, oksidaz, patateste yumuşak çürüklük, arginine dehydrolase, tütünde aşın duyarlılık, nitrat redüksiyonu ve 36° C de gelişme testleri ile yapıldı. Bu testler sonucunda 58 izolatın 19'u Pseudomonas fluorescens olarak saptandı. San renkli koloni oluşturan antagonist bakteriler (17 adet) glikoz fermentasyonu, peptondan hidrojen sülfür oluşumu, nişasta testi, 36° C de gelişme, nitrat redüksiyonu ve tütünde aşırı duyarlılık testleri ile yapıldı. Bu testler sonucunda 58 izolatın 16'sı Erwinia herbicoldya yönelik testlerle aynı paralelde bulundu.-39- In vitro da engelleme zonu (mm) sonuçlarına göre, fluoresan Pseudomonas izolatlann 22 tanesi E. amylovordyz. karşı 1.65-6,5 mm arasında değişen engelleme zonu oluşturmuş, sarı renkli kolonilerin 8 tanesi 3-5.2 mm arasında değişen engelleme zoru oluşturmuş, Gram negatif bakterilerin 3 tanesi 3.5-4 mm arasında engelleme zonu oluşturmuş ve Gram negatif diğer bakterilerin 2 tanesi 1.15-2.15 mm arasında engelleme zonu oluşturmuştur. Bu çalışma sonucunda antagonist bakteriyel mikroflora elma ağaçlarında armut ve ayva ağaçlarından daha fazla sayıda bulundu. Elma ağaçlarından izole edilen bakteriyel izolatlann armut ve ayvaya nazaran in vitro da E. amylovordyı daha iyi engellediği saptandı. Bütün bu sonuçlara bakıldığında, bu çalışma bundan sonra yapılacak olan biyolojik mücadele çalışmalarına ışık tutacak ve epidemiyoloji çalışmalarına da yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
-40- SUMMARY In the study, naturally occurring epiphytic bacterial microflora were determined in some pome fruits orchards located in İsparta, Atabey, Eğirdir, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Uluborlu. Forty five bulk samples of cut twig were collected from the uninfected and infected trees of apple, pear and quince. The antagonism effects of these isolates were determined by an immature pear assay (IPFA) and an in vitro test for antibiotic production against Erwinia amylovora. According to the results of IPFA, 47 out of 58 isolates were found to be highly antagonistic to E. amylovora. The number of antagonistic bacteria isolated from apple, those having disease scaling value“0”in IPFA, were found to be higher than those in pear and quince. The differentiation of antagonist isolates were done by gram staining, fluorescent pigment on KB medium, colony morphology and some other biochemical tests. According to colony characteristics, gram negative bacteria were divided into three main groups, fluorescent pigment occurrence, yellow pigment bacteria and white coloured colonies. Antagonistic fluorescens pseudomonads (27 isolates) were differentiated by various tests of levan, oxidase, potato_rot, arginine dihydrolase, nitrate reduction, tobacco hypersensitivity and growth at 36° C. According to results of these tests 19 out of 58 isolates were determined to be Pseudomonas fluorescens. The differentiation of yellow pigment bacteria (17 isolates) were done by glucose fermentation, H2S from pepton, starch, growth at 36° C, nitrate reduction, tobacco hypersensitivity tests. The results showed that 16 out of 58 isolates were seen to have similar features to Erwinia herbicola.-41- On the other hand, the results of inhibition zones revealed that 22 of fluoresan pseudomonads isolates, 8 of yellow pigment bacteria isolates, 3 of gram positive isolates and 2 of gram negative other bacteria isolates ranged from 1.65-6.5 mm, 3- 5.2 mm, 3.5-4 mm, 1.15-2.15 mm, respectively. All the results showed that antagonistic bacterial microflora were found to be more populated in apple trees than pear and quince trees. Bacterial isolates obtained from apple trees inhibited E. amylovora more effectively than bacterial isolates obtained from pear and quince trees. In short, It is likely that this study will shed light on biological control studies in future and will help epidemiological studies.