Analitik hiyerarşi yöntemi ve analitik ağ süreci ile mühimmat seçimi
Munition selection with AHP and ANP
  1. Tez No: 301722
  2. Yazar: GÖKHAN KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Topçu sınıfı geçmişten günümüze önemini yitirmeyen askeri bir sınıf olmuştur. Topçunun hedefleri gözetilerek düşmanı etkisiz hale getirmek öncelikli amaçtır. Bu çalışmada, topçuluk ve bu alandaki mühimmat seçiminin önemine değinilip, mühimmat seçiminde etkili olan kriterler belirlenmiştir. Çalışmanın devamında bu kriterler dikkate alınarak Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) tekniği ile hedefteki düşman topluluğunu etkisiz hale getirmek için kullanılması mümkün mühimmatların kullanım sırası belirlenmiş ve Analitik Şebeke Prosesi (ANP) ile sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Artillery is an important military branch from past to now. Artillery?s basic target is to destroy or suppress the enemy according to the priority. In this thesis importance of selecting munition and criteria of selecting munition are mentioned. This thesis determines priority of using munition that rested on criterias to destroy the enemy with using Analytical Hierarchy Process (AHP) and Analytical Network Process (ANP). The results are compared with each other.