Fonon dispersiyon eğrilerinin simulasyonu ve hallerin yoğunluğu
Simulation of phonon dispersion curves and density of states
  1. Tez No: 565
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Mustafa ÖZCAN Yüksek Lisans Tezi Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü 19 87 Bu çalışmada bir atomlu ve iki atomlu bcc yapıdaki kristaller için fonon dispersiyon eğrileri ve hallerin yoğunluğu incelenmiştir. Normal olarak deneysel veriler fonon dispersiyon eğrileri hakkında gerekli bilgiyi sağ lar. Bu bilgiyi Esnek olmıyan Nötron saçılması ve hemen hemen aynı yaygınlıkta Walker tarafından öncülük edilen X ışınlarının saçılmasının ölçümlerine dayanan çalışmalar sağlar. Bu bilgiler kuvvet sabitlerinden yararlanılarak hesabedilen eğrilerle deneysel eğrileri karşılaştırmak su retiyle atomlararası kuvvet sabitlerini tesbit etmek için kullanılır. Bunlar belirlendiğinde bile hallerin yoğun luğunu analitik olarak tesbit etmenin kolay olmadığı gö rülmüştür. Hallerin yoğunluğunun doğrudan doğruya ölçül mesi zor olduğundan hesapla bulunur. Bu çalışmadaki modern hesaplama yöntemleri, problemi sayısal olarak çözmek için ideal bir araç olduğunu ısbat etmiştir. Bilgisayar prog ramı ile Bir Atomlu ve îki Atomlu (C CÖL) kristalleri için s T (100), (110) ve (111) doğrultularında eğriler elde edilmiş tir. Bu eğrilerle deneysel verilere dayanılarak çizilen eğ rilerin uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SIMULATION OF PHONON DISPERSION CURVES AND DENSITY OF STATES Mustafa ÖZCAN ? M.S. Thesis Gazi University Institute of Science and Technology 1987 ABSTRACT At this work the dispersion curves and density of states of the one-atom and two-atoms bcc structure of crystals have been investigated. Normally experimental data provides essential information about the phonon dispersion curves. This information are provided by ine lastic neutron scattering measurements and by the pioneering work by Walker was based on x-ray diffuse scattering measurements which are although as common as the inelastic neutron scattering measurements. Experimen tal data are used for determining the interatomic force constants by comparing the experimental curves with those calculated from the force constants. Even when these have been determined, it is seen that the density of states cannot be determined analytically easily. Since directly measurement of density of states is difficult. It is found by calculation. The modern computing methods used at this work have proved an ideal tool for solving the problem numerically. By using computer programs the curves have been obtained in the directions JlOOj, llOJ and Jill] for one-atom and two-atoms (CSC1) crystals. It follows that there is an agreement between these curves and the experimental data. ii