Atatürk Üniversitesi Kampüsü'nden yakalanan Rana macrocnemis boulenger, 1885 (Uludağ kurbağası)'in endohelmintleri üzerine bir araştırma
An investigation on the endohelminth fauna of Rana macrocnemis boulenger, 1885 (Uludağ frog) collected from Atatürk University Campus
- Tez No: 301726
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CEMAL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
2008-2011 yılları arasında yapılan bu çalışmada, Erzurum İli Atatürk Üniversitesi Kampüsü'nden yakalanan Rana macrocnemis Boulenger, 1885 (Uludağ Kurbağası) türünden 30 birey (16 ??, 14 ??) parazitolojik yönden incelenmiştir. İnceleme sonucunda,30 örneğin 29'(%96,7)'unun bir ya da birden fazla helmintle infekte olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada 5 helmint türü kaydedilmiştir. Bu türler; Oswaldocruzia filiformis ve Cosmocerca ornata (Nematoda), Haplometra cylindracea, Dolichosaccus rastellus ve Allocreadium sp. (Digenea)'dır. Allocreadium sp. Rana macrocnemis için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study which has been done in Atatürk University Campus, Erzurum, between 2008-2011, 30 species frogs of Rana macrocnemis Boulenger,1885 have been parasitologically examined. At the end of the study, 29 of 30 Rana macrocnemis, (96,7%) were infected by at least one or more helminths. In this study 5 helminth species from different groups were recorded. These species are, Oswaldocruzia filiformis, Cosmocerca ornata (Nematoda); Haplometra cylindrace, Dolichosaccus rastellus and Allocreadium sp. (Digenea). Allocreadium sp. was first time recorded in Rana macrocnemis.