İnsan lenfosit kültürlerinde aflatoksin B 1'in neden olduğu genotoksik ve biyokimyasal değişiklikler üzerine Bamiaceae familyasına ait bazı bitkilerin esansiyal yağlarının antagonistik etkisinin belirlenmesi
The genotoxic and biochemical effects of aflatoxin B1 on human lymphocyte cultures and the antagonistic effects of essansial oils of some plants belong to the family lamiaceae
  1. Tez No: 301727
  2. Yazar: SELÇUK ÇEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLERAY AĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, insan lenfosit kültürlerinde aflatoksin B1'in (AFB1) kardeş kromatid değişimi(KKD), mikroçekirdek(MÇ) ve biyokimyasal parametrelerdeki meydana getirdiği değişiklikler ve bu değişikliklere karşı Lamiaceae familyasına ait 5 bitki türünün esansiyal yağlarının antagonistik etkisi araştırılmıştır. AFB1 `in insan lenfosit kültürlerinde KKD ve MÇ frekansı önemli derecede artırdığı gözlenmiştir. AFB1 ile birlikte 5 bitki türünün esansiyal yağlarının beş farklı konsantrasyonlarının verildiği gruplar AFB1 ile karşılaştırıldığında KKD ve MÇ frekansında önemli derecede azalma görülmüştür. En etkili bitki esansiyal yağının M. longifolia ssp. longifolia esansiyal yağının olduğu tespit edilmiştir.Bu çalışmanın biyokimyasal sonuçlarında ise AFB1'in önemli derecede süperoksid dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GPx) aktivitelerini azaltıp, malondialdehit (MDA) seviyesini artırdığı ortaya konulmuştur. AFB1 ile birlikte esansiyal yağların verilmesi ile SOD ve GPx miktarı aktivitesini artırırken, MDA miktarını azaltmıştır. Sonuç olarak esansiyal yağların reaktif oksijen türlerinin salınımını sağlayan AFB1'e karşı koruyucu etki yaptığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the antagonistic effects of essansial oils of some plants belong to the family Lamiaceae against aflatoxin B1 (AFB1) to induce sister-chromatid exchange (SCE), micronucleus (MN) and changes in biochemical parameters on human lymphocyte cultures. The results showed that the frequency of SCEs on human lymphocyte cultures was significantly increased by the mutagen AFB1. There was a significant decrease in the SCE frequency in AFB1-treated group compared with the groups receiving AFB1 and also different five concentrations of essansial oils. The most effective essansial oil was M.longifolia ssp. longifolia.The biochemical results of this experiment revealed that AFB1 significantly decreased the activities of SOD and GPx, and increased the level of MDA. Simultaneous supplementation with essansial oils restored these parameters to that of normal ranges. In conclusion, essansial oils exhibited protective effects on human lymphocytes exposed to AFB1 by inhibiting AFB1-induced ROS generation.