The investigation of effect of sand content on shear strength, compaction and compressibilty of fibrous peat
Kum içeriğinin lifli organik zeminlerin kompaksiyon,kesme dayanımı ve konsolidasyon özellikleri üzerindeki etkisi üzerine bir inceleme
- Tez No: 301793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ÇANAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sulak arazilerde su altında yüzlerce-binlerce yıl biriken ölü bitki kalıntılarının tamamının yada bir kısmının yapısının değişmesi ve bozulması sonucu oluşan zeminlere turba (peat) zeminler denir. Bu tür zeminler genellikle ince tabakalar halinde bulunur ve çok yüksek sıkışma deformasyonlarına ve çok düşük kayma dayanımına sahiptirler. Bu sebepten bir yapının inşaası esnasında bazı problemleride yanında getirirler. Bu çalışma boyunca kullanılan organik toprak Türkiye'nin Sakarya bölgesinden sağlanmıştır. Bütün deneylerde 100 nolu elek üzerinde kalan lifli organik toprak kullanılmıştır (ASTM D 1997-91). Bu toprak birleştirilmiş zemin sınıflama tekniğine (USCS) göre turba (peat) diye sınıflandırılmaktadır. Deneylerde 2 mm elek çapından geçen, 1 mm elek çapı üzerinde kalan dere kumu kullanılmıştır. Bu elek aralığının kullanılmasının sebebi, dane çapının deney sonuçlarına etkisini minimize etmektir. Sıkıştırılmış lifli organik zeminlere kum içeriği değişiminin etksini gözlemlemek için kompaksiyon, direk kesme ve konslidasyon deneyleri yapılmıştır. Direk kesme ve konsolidasyon deneyleri için hazırlanan karışım numuneleri, kompaksiyon deneylerinde ki sonuçlar referans alınarak hazırlanmıştır. % 10,% 20,% 30,%40 ve % 50 kum içerikleri belirlenerek karışımlar hazırlanmıştır. Bütün deney sonuçları göstermiştir ki; organik toprak içerisindeki kum içeriği arttığında, optimum su muhtevası azalmakta diğer taraftan kuru birim hacim ağırlık artmaktadır; organik toprağın kohesyonu azalmakta fakat içsel sürtünme açısı artmaktadır güçlü liner bir ilişkiyle; boşluk oranı, Cc ve Cr değerleri azalma göstermektedir; mv değeri ise başlangıçta artarken sonrasında azalma eğilimi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Peat is totally or partially changed remains of dead plants which were accumulated under water for houndred to thousands of year. Peat can be generally seen in thick layers in limited areas, has high compressive deformation and low shear strength which often cause some difficulties when construction work is made on this deposit. The organic soil used in this study was obtained from Sakarya region, Turkey. In all tests the fibrous peat samples that remain on #100 (0.15 mm) sieve size and are called as fiber were used (ASTM D 1997-91). This organic soil is classified as Peat by Unified Soil Classification System (USCS). The rounded sand used for the test is poorly graded passing from 2 mm sieve size and retaining on 1 mm sieve size. The main reason of selecting this sieve range is to minimize the effect of size of the sand partical on test results. Standart compaction, direct shear and consolidation tests were done to observe the effect of the sand content on the compacted fibrous peats. Compaction test results were taken as reference to prepare the mixtures used in direct shear and consolidation tests. The mixtures were prepared as % 10,% 20,% 30,%40 and % 50 sand content respectively. All tests results showed that when sand content increases, optimum moisture content decreases on the other hand maximum dry density increases ; cohesion of peat decreases but internal friction angle increases with strong linear correlation; void ratio decreases and also Cc and Cr decreases; mv firstly increases but then it starts to decrease. The effect of the sand content changing were shown in all test results clearly.