Burulmalı kesme deney aleti ile zeminlerin dinamik davranış özelliklerinin belirlenmesi
The eveluation of cyclic behavior of soil with torsional shear test
- Tez No: 143084
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ANSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Son yıllarda meydana gelen özellikle Kocaeli (1999), Kobe (1995) ve daha birçok büyük depremde kum zeminlerde (ve hatta siltli kum veya kumlu sütte) meydana gelen büyük kapsamlı sıvılaşma olayları tekrarlı yüklerin zeminlerde oluşturduğu dinamik etkinin önemini ve boyutunu bir kez daha ortaya koymuştur. Niigata ve Alaska (1964) depremlerinde suya doygun zeminlerde ortaya çıkan büyük şekil değiştirmeler ve göçmeler sonucunda bu zeminlerin drenaj sız şartlardaki dinamik davranış özellikleri incelenmeye başlamıştır. Depremin neden olduğu tekrarlı kayma gerilmelerinin zeminin fiziksel ve mühendislik özelliklerine bağlı olarak zeminlerde oldukça farklı boyutlarda deformasyonlara yol açtığı ve bundan dolayı zeminin kayma mukavemetinin azaldığı, gerilme-deformasyon özellilerinin değiştiği bilinmektedir. Bu mukavemet kaybı, zemin türü ve özellikleri ile ele alındığında zeminlerin tekrarlı yükler altında oldukça farklı dinamik davranış ve gerilme-şekil değiştirme özellikleri gösterdikleri görülmektedir. Bu yüzden değişik türdeki yüklere maruz olan zeminlerin davranış özellikleri de her bir zemin türünde oldukça farklı tepkilerle ortaya çıkmaktadır. Özellikle suya doygun gevşek kumların gerek hızlı monotonik gerekse tekrarlı yükler altında ortaya koydukları deformasyon yumuşaması ile beraber mukavemetlerim hızla kaybetme özellikleri bu tür zeminleri diğerlerinden oldukça farklı kılmaktadır. Tekrarlı yükler etkisindeki zeminlerin davranış özellilerinin araştırılmasında hem arazide hem de laboratuvarda yapılabilen deneylerden yararlanılır. Laboratuvarda gerçekleştirilen deneylerde tabiattaki gerilme ve şekil değiştirme koşullan yaklaşık olarak sağlanabilmektedir. Fakat araziden alınan numunelerdeki az da olsa meydana gelen örselenme veya yeniden oluşturulan numunelerdeki fiziksel özellik farklılıkları zemin numunesinin davranış biçimini etkilemektedir. Bu nedenle laboratuvar deneylerinden elde edilen bulguların arazi deneyleriyle desteklenmesi çok kullanılan bir yaklaşım yöntemidir. Bu kapsamda son elli yıl içerisinde gerek laboratuvarda gerekse arazide zeminlerin dinamik özelliklerini belirlemek amacıyla çeşitli deney sistemleri geliştirilmiştir. Farklı zemin özellikleri ve yükleme koşullarında zeminlerin gerilme-şekil değiştirme davranışı, kayma mukavemeti değişimi ve diğer dinamik zemin parametrelerini gerek deneysel olarak ve gerekse sayısal teknikler ve bünyesel denklemlerle desteklenmiş model çalışmaları ile araştırmak günümüz laboratuvar ve bilgisayar teknolojisiyle daha da kolay hale gelmiştir. Zeminlerin elastik, elasto-plastik ve plastik davranış özellikleri bu yaklaşımlarla birlikte ele alınmaktadır.Zeminlerin tekrarlı yükler altındaki davranış özelliklerini tespit etmek amacıyla yapılan deneysel ve teorik çalışmalarda zeminin cinsi ve fiziksel özelliklerinin yam sıra yükleme koşullarının da bu özellikler üzerinde oldukça fazla etkisinin olduğu belirlenmiştir. Özellikle suya doygun gevşek kum zeminlerin tekrarlı yükler altında diğer zemin türlerinde rastlanmayan bir davranış özelliği gösterdiği bilinmektedir. Depremler veya hızlı yüklemeler esnasında kum içerisindeki suyun dışarıya çıkamaması kum zeminlerin mukavemet özelliklerini oldukça etkilemektedir. Bu amaçla suya doygun kumların tekrarlı yükler altındaki dinamik davranış özelliklerini belirlemek amacıyla laboratuvar koşullarında konsolidasyonlu drenaj sız dinamik deneyler yapmak uygun olmaktadır. Bu çalışma kapsamında suya doygun ince taneli uniform kumların ve siltli zeminlerin drenaj sız şartlarda, belirli gerilme koşullarında ve tekrarlı yükler altındaki dinamik davranış özellikleri ile asal gerilme eksenlerinin döngüsünün bu özelliklere etkisi içi boş silindirik burulmalı kesme aleti ile deneysel olarak araştırılmıştır. İçi boş silindirik burulmalı gerilme deney aleti laboratuvar koşullarında zeminlerin tekrarlı yükler altodaki gerilme-şekil değiştirme ve mukavemet özelliklerinin araştırüabildiği bir deney aletidir. Bu deney sisteminde, oldukça uniform gerilme dağılımları ile zeminlerin gerilme-şekil değiştirme ve mukavemet özellikleri farklı koşullar altında belirlenebilmektedir. Bu amaca bağlı olarak yapılan deneysel çalışmalar, yeniden oluşturulmuş kumlar ve siltli zeminlerle sadece belirli zemin ve yükleme koşullarında gerçekleştmlmiştir. Bu çalışma kapsamında yapılan deneyler Ishihara ve Towhata (1983) tarafından kullanılan ve İstanbul Teknik Üniversitesi Zemin Mekaniği Laboratuvan'nda bulunan içi boş silindirik burulmalı kesme deney aletinin geliştirilmiş bir modeliyle gerçekleştirilmiştir. Deney sistemi düşey eksenel kuvvet, Fz, burulma momenti, T, iç hücre basıncı, />, ve dış hücre basıncı, p0 dış hıvvetierinin otomatik olarak ölçülüp kaydedilebmııesimn yam sıra düşey eksenel yer değiştirme, AH, burulma açısı, A0, iç hücre hacim değişimi, AVt ve numune hacim değişimi, 4F7nin belirlenmesine olanak tanımaktadır. Bu hassas ölçümler numunenin gerilme ve şekil değiştirme büyüklüklerini tam olarak ortaya koymaktadır. Bu gelişmeyle beraber gerilme izlerinin belirlenmesinde daha kesin sonuçlar elde edilebilmektedir. İşi boş burulmalı kesme deneyinden elde edilen sonuçların yorumlan, tüm numuneyi tam dairesel bir silindirmiş gibi düşünüp, deformasyona uğrayan tek bir elemanmış gibi dikkate alarak yapılır. Silindirin duvarı boyunca farklı yükleme koşullarında gerilmeler değiştiği için, hesaplamaları ortalama gerilme ve şekil değiştirme kavramlarına göre yapmak gerekli olur. Genel olarak gerilmelerin duvar boyunca değişimi“zeminin bünyesel kuralları”na bağlıdır. Numune duvarı boyunca gerilme bileşenlerinin en son numune boyutları ve uygulanan yükler cinsinden ortalamaları ve yine ortalama şekil değiştirme bileşenleri yapılan deneyler sonucunda belirlenebilmektedir. Bunlar dört adet gerilme bileşeni olan ortalama düşey eksenel gerilme, erz, ortalama kayma gerilmesi, c£& çevre gerilmesi, og ve radyal gerilme, &r ile dört adet şekil değiştirme bileşeni eksenel şekil değiştirme artımı, % radyal şekil değiştirme artanı, e,, çevresel şekil değiştirme artımı, 8e ve kayma şekil değiştirme artımı, e^ ve son olarak boşluk suyu basmcı, u dur. Bu gerilme ve şekil değiştirme bileşenlerinin ortalama değerler olduğu her zaman hatırlanmahdır. Aynı zamanda bu çalışmadaki bütün gerilmelerin efektif gerilmeleri temsil ettiği bilinmelidir.İçi boş silindirik numunedeki ortalama gerilme bileşenleri numune duvarı boyunca gerilmelerin dağılımı kabulüne göre hesaplanır. İçi boş silindirik bir numunenin duvarı boyunca oluşan gerilme dağılımı tam olarak bilinmediği için an ae, crz ve azg. gerilmelerinin saptanmasında bazı belirsizlikler vardır. Bu yüzden gerilme dağılımı için bazı kabullerin yapılması gerekmektedir: 1) uniform düşey eksenel gerilme, az, 2) çevre gerilmesi, ag ve radyal gerilme, , efektif çap, D/r=0.13 mm., ortalama tane çapı, Ds(f=0. 17 mm. dir. Taş Tozu ise değişik oranlarda silt içeriğine sahip kumlu ve sütü zemin sınıflarına girmektedir. Taş Tozu-I ve Taş Tozu-Ü gruplarında ele alman zeminlerin sırası ile özgül ağırlıklan, Gsr2.12 ve Gsf=2.73, üniformluk katsayılan, Ucı=\ 125 ve î/e2=5.08, ortalama tane çaplan, Z>5of=0.8 mm. Z>50/=0.025 mm dir. Toyoura Kumu ile yürütülen deneyler, kuru yağmurlama metoduyla Dj=%35, %50, %60 ve %75 rölatif sıkılık değerlerini elde edebilmek için sırasıyla 10-15, 15-20, 20-25 ve 25-30 cm. yükseklikten sekiz tabaka halinde dökülerek oluşturulan gevşek ve orta sıkılıktaki numuneler ile gerçeMeştirilmiştir. CO2 geçirme tekniği kullanılarak ve 20 kN/m2 değerinde ters basınç uygulanarak numunenin, Skempton B değeri 0.96 ve üstü olacak şekilde doygunlaşması sağlanmıştır. Taş Tozu zeminlerinde ise aynı numune hazırlama yöntemi ile sadece Drs%35 rölatif sıkılığında hazırlanarak aynı şekilde suya doyurulmuştur.Bu çalışmada, belirlenen amaç doğrultusunda yürütülen deneyler, yine Japonya Geoteknik Birliği (JGS) tarafından yayınlanan deney standarüanna ve yöntemlerine (JGS-2000) uygun bir metotla gerçekleştirilmiş ve sonrasında yorumlanıp değerlendirilmiştir.Bu çalışma kapsamında yapılan bütün deneyler gerilme kontrollü olarak drenajsız koşullarda gerçeMeştirilmiştir. Yine asal eksen yönlerinin döngüsünün incelendiği deneyler hariç deneylerin tamamı 0.1 Hz sabit frekansında sinüzoidal dinamik yükleme koşullarında yapılmıştır. Sonradan oluşturulan kum numuneler ile iki kısmı deney gerçekleştirilmiştir. Yapılan ilk kısım deneylerde dinamik burulma gerilmesi belirli bir değerde sabit tutularak (uniform yükleme) numuneler kesilmiştir. İkinci kısmı deneylerde ise numunelere küçük artanlarla manuel bir şekilde burulma yüklemesi yapılarak artan gerilme koşullannda zeminlerin dinamik davranış özellikleri incelenmiştir. Yapılan ikinci kısım deneylerde ilk aşamada küçük gerilme değerlerinde beşer çevrimde bir arttınlan (multi-stage) dinamik yüklemeler yaparak kayma deformasyonlarmın elastik sınırlar içinde olduğu bölgede zeminin dinamik gerilme ve şekil değiştirme özellikleri araştırılmıştır. Birinci aşama bitirilip deney sonlandırıldıktan sonra yeni ayarlamalar yapılarak ikinci aşama deney kısmına başlanmıştır. Bu aşamada numuneye kesilinceye kadar yine beşer çevrimde bir arttalan daha büyük gerilme değerlerinde dinamik yüklemeler uygulanmış ve plastik deformasyon koşullarında zeminin dinamik mukavemet özellikleri incelenmiştir. Böylece iki aşamalı deney süreci tamamlanmış ve bu iki aşama birleştirilerek kayma modülünün ve sönüm oranın birim şekil değiştirme genliğine bağlı olan değişim eğrileri elde edilmiştir. Gerilme-şekil değiştirme ilişkisini niteleyen histerisis ilmiklerinin oluşumundan elde edilen kum zemine ait kayma modülünün ve sönüm oranının değişimi her bir deney için belirlenebilmektedir. Kayma modülü ve sönüm oranı eğrileri elde edilirken uygulanan beşer çevrimlik gerilme değerlerinin beşinci çevrimindeki gerilme-şekil değiştirme değerleri dikkate alınmıştır. Efektif çevre gerilmesi zeminlerin gerek monotonik gerekse dinamik davranış özelliklerim etkileyen en önemli faktörlerden birisi olmuştur. Bu çalışma kapsamında da izotropik koşullarda ve artan gerilme genlikleri uygulanarak yürütülen deneyler ile suya doygun kum zemine ait kayma modülü ve sönüm oranının birim şekil değiştirme genliğine bağlı olarak değişimi farklı çevre gerilmesi ve başlangıç konsolidasyon koşullarında elde edilmeye çalışılmıştır. Çevre basıncındaki artışla beraber dinamik kayma modülü azalım eğrisinin sağa doğru kaymakta olduğu yapılan deneyler sonucunda belirlenmiştir. Zeminlerin gerilme-şekil değiştirme özelliklerini etkileyen önemli faktörlerden birisi de çevrim sayısıdır. Uygulanan tekrarlı yüklemeler altında çevrim sayışırım ilerleyişi ile beraber zemine ait dinamik parametrelerde değişiklikler meydana gelmektedir. Bu amaçla beşer çevrimlik periyotlarda uygulanan gerilme artışları ile kum zemine ait kayma modülü ve sönüm oram değişim eğrileri bütün çevrim değerleri için elde edilmiştir. Beşer çevrimlik periyotların birinci, üçüncü ve beşinci çevrimlerine ait kayma modülü ve sönüm oram değerleri ayrı ayrı belirlenmiştir. Çevrim sayısındaki artış kayma modülü değerlerinde doğru orantılı bir değişim etkisi oluştururken sönüm oram değerlerinde bir azalmaya yol açmaktadır. Bir başka deyişle aynı gerilme genliğinin uygulanması durumunda artan çevrim sayılan ile beraber kayma modülü ve sönüm oranına ait değişim eğrileri sağa doğru kaymaktadır. Değişik rölatif sıkılıktaki kum numuneleriyle gerçekleştirilen deneylerden ise G~y ilişkisine ait azalım eğrileri elde edilmiştir. Bu deney sonuçlarından farklı rölatif sıkılık değerlerinin dinamik kayma modülü üzerindeki etkisi görülebilmektedir. Kum zemine ait boşluk oram değerinin zeminin dinamik parametreleri üzerinde belirgin bir etkiye sahip olduğu anlaşılmaktadır. Suya doygun kumlar ve siltli zeminler drenajsız şartlarda tekrarlı gerilmelere maruz kalırken artan boşluk suyu basıncı ve oluşan şekil değiştirme genlikleriyle beraber numunede meydana gelen mukavemet kaybı gerilme izleri de kullanılarak bu çalışmada yürütülen farklı türdeki deneylerle belirlenmeye çalışılmıştır. Başlangıç koşullarmdaki değişikliklerin bu zemin özelliklerini ne şekilde etkilediği de bu koşullarda yapılan değişikliklerle incelenmiştir. Ayrıca tekrarlı yükler altındaki kum zeminlerin asal eksen yönlerinde oluşan döngülerin zemin davranışı üzerinde yaptığı değişiklikler de incelenmeye çalışılmıştır. Suya doygun kumlu ve siltli zeminlerde meydana gelen sıvılaşma veya deformasyon yumuşaması olaylarına neden olan faktörlerin başında gelen çevrim sayısı miktanmn bu olayların oluşması veya gelişmesine yaptığı etki, diğer faktörlerin etkileri araştırılırken elde edilen değişim eğrilerinde de açık bir şekilde görülebilmektedir. Bu deney sonuçlarında sıvılaşmaya ulaşırken gerekli olan çevrim sayışırım uygulanan gerilme oranına karşı çok hassas bir şekilde değiştiği görülmektedir. İzotropik koşullarda farklı çevre gerilmelerinde konsolide edilmiş zemin numuneleri belirli bir genlikteki uniform Durulmalı gerilme uygulanarak sıvılaşması için gereken çevrim sayılan belirlenmiştir. Bu deneylerden elde edilen sonuçlar ile çevre gerilmesinin kumlu ve siltli zeminlerin sıvılaşma özelliklerine olan etkisi belirlenmiştir. Çevre basıncmdaki artış kumlu ve siltli zeminlerin aynı tekrarlı gerilme genliğinde daha küçük çevrim sayılarında veya aynı çevrim sayısında daha küçük kayma gerilmesi genliklerinde sıvılaşmasma yol açmaktadır. Yani artan çevre basınçları zeminlerin sıvılaşma potansiyelini artırmaktadır. Kumlarda ve siltli zeminlerde gerçekleştirilen bir seri deneyde anizotropik gerilme durumunun tekrarlı yükler altındaki zeminlerin davranışlarına yaptığı tesirleri belirlemek amacıyla başlangıçta anizotropik koşullarda konsolide edilen kumlu ve siltli numunelerin farklı uniform burulmalı gerilmeler altında mukavemet ve sıvılaşma özelliklerinin saptanmasına çalışılmıştır. Yapılan deneylerde anizotropik koşullarda konsolide edilen kumların aynı çevrim sayısında izotropik yükleme koşullarına sahip kumlara göre daha küçük kayma gerilmesi değerlerinde sıvılaştığı görülmüştür. Bir başka deyişle de Ko değerindeki artışın etkisiyle kum zeminlerin tekrarlı yükler altındaki mukavemetleri zayıflattığı anlaşılmıştır. Siltli zeminlerde ise kumlara görülen bu davranışın tersi bir davranış gözlenmiştir. Kum ve siltli zeminlerde içi boş silindirik burulmalı kesme deney aleti ile yürütülen artan gerilme genlikli deneylerde kayma gerilmesi genliğinin, ilave boşluk suyu basıncının ve birim şekil değiştirmenin çevrim sayışma bağlı olarak değişimi elde edilebilmektedir. Bu deney sonuçlan değerlendirildiğinde tekrarlı yüklemelere maruz kalan zeminlerde boşluk suyu basıncı ve birim şekil değiştirmenin belirli bir seviyeden sonra hızla arttığı görülmektedir. Siltli zeminlerde yürütülen deneylerde silt içeriğinde yapılan değişikliklerin zeminlerin dinamik mukavemet özelliklerine etkisi incelenmiştir. Asal gerilme eksen yönlerinin döngüsünün kumlamı dinamik davranış özellikleri üzerindeki etkisini belirleyebilmek amacıyla belirli yükleme koşullan oluşturularak burulmalı dinamik kesme deneyleri yürütülmüştür. Bu tür yükleme koşullarında gerçekleştirilen uniform burulmalı yükleme uygulamasına ilaveten her bir çevrimde düşey gerilme değeri, uygulanan burulma gerilmesi genliğine bağlı olarak belirli bir değişime tabi tutulmuştur. Bu yükleme türünde asal gerilme yönlerinin sürekli olarak belirli bir sistem dahilinde döndüğü söylemek mümkündür. Bu koşullardaki bir yükleme ile zeminde oluşturulan normal ve kayma gerilmelerinin değiştirilmesi sayesinde asal gerilme eksen yönleri -45° ile +45° leri arasında sürekli olarak dönmektedir. Yapılan bu deneylerle asal gerilme eksenlerinin döngüsünün zeminlerin dinamik davramşlan üzerindeki etkisi araştrnîmaya çalışılmıştır. Kumlarda gerçekleştirilen bu deneylerden elde edilen sonuçlar sürekli döngünün olmadığı deney sonuçlan ile karşılaştınlmıştır. Asal gerilme ekserderinin sürekli döngüsü kumlamı sıvılaşmaya karşı direncini yaklaşık %10 civarında azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently, strong earthquakes (Kocaeli, 1999; Kobe, 1995) induced a range of liquefaction behavior in sand (also silty sand or sandy silt) and this event emphasized the importance of dynamic effects of cyclic loading on soil behavior. The results of serious deformation and failure occurring in saturated sand in Niigata and Alaska (1964) earthquakes, necessitated the investigation the undrained cyclic behavior of this type of soil. It is known that cyclic shear stresses induced by earthquake, cause a range of shear strain due to granular and index properties of soil and thus losing shear strength of soil and changing stress-strain behavior. Considering this decreasing of shear strength and regarding the type and properties of sou, reviewed that soils under cyclic loading show quite different dynamic behavior and stress-strain properties. Hence, soil behavior under different type of loading, changes depending on soil type. In particular, saturated loose sands differ from the other type of soils because of losing quickly their shear strength due to strain softening under cyclic or fast monotonic loading. Both laboratory and field study have been used to investigate the soil behavior under cyclic loading. The stress-strain conditions of soil in situ are constituted nearly in laboratory performed tests. But, the even little disturbance occurred in the sample from field or the differences of physical properties in reconstituted sample affect the behavior of soil sample. Thus, supporting the laboratory investigatipn from field study is mostly used method. The different testing systems both in laboratory and field have been developed to investigate the cyclic properties of soil during last five decades. The investigation of the stress-strain behavior, change of shear strength and the other dynamic characteristics of soil in different soil properties and loading conditions have been more easy using both experimental and numerical techniques and model studies supported by constitutive equations in the present laboratory and computer technology. The elastic, elasto-plastic and plastic behavior of soil have been study considering with this approach. In the experimental and theoretical studies in order to determine the behavior of soil under cyclic loading, it is evaluated that besides type and physical properties of soil, the loading conditions influence on such behavior of soil. It is known that, especially, saturated loose sands under cyclic loading respond a different behavior differ from the other type of soils. During earthquake or fast loading, the strength properties of sand are quite affected because the water inside soil is not able to drain. Hence, it is suitable to perform consolidated-undrained cyclic tests in order to investigate the cyclic behavior of saturated sand. In this study, undrained dynamic properties of saturated uniform fine sand and silly soil in certain consolidation conditions and the effects of the rotation of principal stress axes were experimentally investigated using hollow cylindrical torsional shear apparatus. Hollow cylindrical torsional shear apparatus is one of the test apparatus developed to investigate the stress-strain and strength properties of soils under cyclic stresses in laboratory. In this study, changing in strength properties of saturated sand and silty soil having different physical characteristics under different test conditions was investigated with a series of torsional shear test. The tests performed with respect to these purpo