Karabük Üniversitesi Güneş Enerjisi Ölçüm Laboratuvarı için veri edinim ve depolama sistem tasarımı ve kullanıma geçirilmesi
Design and commisionning of a data aquisition and storage system for Karabuk University Solar Energy Measurement Laboratory
  1. Tez No: 301812
  2. Yazar: ABDULLAH TALHA SÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERZAT ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Karabük bölgesinin güneş enerjisi potansiyelini hesaplamak ve Karabük bölgesinin güneş enerjisinden nasıl ve ne kadar yararlanabileceğini belirlemek amacıyla kurulan güneş enerjisi ölçüm laboratuarının, veri edinim, depolama ve internet aracılığıyla verileri sunma sistemi tasarlanmış ve hayata geçirilmiştir. Güneş enerjisi ölçüm laboratuarında, toplam güneş radyasyonu ve farklı dalga boylarındaki güneş radyasyonu ölçümleri yapılmaktadır. Güneş radyasyonu algılayıcılarından gelen sinyaller, veri edinim cihazı ve bu cihazı kontrol eden, C# programlama dili ile geliştirilen bir yazılım ile bilgisayara alınmaktadır. Bilgisayara alınan veriler yine aynı yazılım aracılığı ile biri veri edinim bilgisayarındaki veri tabanı, diğeri sunucu bilgisayardaki veri tabanı olmak üzere iki ayrı bilgisayara kaydedilmektedir. Tasarlanan bir web sayfası aracılığı ile ölçüm laboratuarında ölçülen anlık verilere ve geçmiş tarihli verilere ulaşılabilmektedir.Çalışmada ayrıca, enerji (insolation) hesaplamaları için en uygun olan zaman dilimleri istatistiksel bir yöntemle belirlenmiştir. Bu şekilde, Karabük bölgesinin güneş enerjisi potansiyelini ortaya koyarak, bilgilere uzaktan erişim olanakları sağlayarak, araştırmacıları ve yatırımcıları güneş enerjisine teşvik etmek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
A data aquisition and storage system for the Karabuk University solar energy measurement laboratory was designed and implemented. A limited amount of data was collected and analyzed statistically to determine the most suitable time slots for measuring average solar insolation values that helped calculate the total daily energy collectable at the location.Also, a web page was designed and implemented in order to fascilitate dissemination of the collected data to remote locations worldwide. A suitable software was used while designing the web page.