Tarihi yapıların test yöntemleriyle dayanıklılık testlerinin yapılması
Historic structures methods of testing endurance tests
- Tez No: 301826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Safranbolu ve Trabzon'da kültürel ve tarihi değeri yüksek olan çok sayıda ahşap mimari yapı bulunmaktadır. Bu yapıların yıllara bağlı olarak mukavemet değişikliklerinin belirlenmesi amacıyla her binadan 15'er adet ahşap malzeme örneği alınmıştır ve enine kesitleri zımparalanmıştır. Örnek alınan Safranbolu'daki evler sarıçamdan, Trabzon'daki evler göknardan yapılmış olup, alınan bu örneklerle kıyaslama yapılan kontrol örnekleri de aynı yöredeki aynı tür ağaçlardan alınmıştır. Safranbolu bölgesindeki numunelerin alındığı tarihi ahşap yapıların kullanım yılları sırasıyla 100 yıl, 110 yıl, 120 yıl, 135 yıl ve 150 yılları olarak tespit edilmiştir. Trabzon bölgesinden alınan tarihi ahşap yapıların kullanım yılları ise 100 yıl, 110 yıl, 120 yıl, 135 yıl, 140 yıl, 150 yıl, 155 yıl, 160 yıl ve 180 yılları olarak tespit edilmiştir. Bu tarihlerdeki bölgeye ait tapu kadastrolardan temin edilmiştir. Odun materyali olarak, sarıçam (Pinus sylvestris) ve doğu Karadeniz göknarı (Abies nordmanniana) kullanılmıştır. Alınan örneklerin eğilme, liflere paralel basınç,dinamik eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülleri belirlenmiştir. Kullanılan mekanik testler sonucunda tarihi ahşap yapıların yıllara bağlı olarak mukavemetlerindeki azalmalar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Safranbolu and Trabzon are many of wood architectural structures which have the highest of cultural and historical value. 15 units of wooden sample are taken from each buildings and were grinded the cross sections, in order to determine the changes of strength of this structure depending on the years. The used of years of historic wooden structures, which the samples are taken in Safranbolu, respectively, has been identified as 100 years, 110 years, 120 years, 135 years and 150 years. The used of years of historic wooden structures taken from Trabzon region has been identified as 100 years, 110 years, 120 years, 135 years, 140 years, 150 years, 155 years, 160 years and 180 years.These dates have been provided land cadastre belonging to the region. Scotch pine (Pinus sylvestris) and fir(Abies nordmanniana) in the eastern Black Sea as a wood material are used. Samples taken from the bending, fibers parallel to the pressure, the dynamic bending strength, flexural modules of elasticityare determined. As results of the mechanical tests are used, reductions in strength of historic wooden structures are observed, depending on the years.