Aydın ili I. ve II. ürün mısır üretim alanlarında feromon tuzağı kullanılarak Sesamia nonagrioides Lef., (Lep.:Noctuidae) ve Ostrinia nubilalis Hbn., (Lep.:Crambidae)'nin populasyon değişimlerinin ve zararlarının saptanması
To determine the population changes and the level of damage of Sesamia nonagrioides Lef., (Lep.:Noctuidae) and Ostrinia nubilalis Hbn., (Lep.:Crambidae) by using pheromone traps in the first and second crop maize in Aydin
- Tez No: 301840
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GENÇSOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışma, 2010 yılında Çine, Germencik, Koçarlı, ve Nazilli'de I. v II. ürün mısır ekim alanlarında feromon tuzakları kullanılarak Sesamia nonagrioides ve Ostrinia nubilalis'in populasyon değişimleri ve zarar durumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma sonunda, zararlının sezon boyunca yılda 2-3 döl verdikleri, her iki zararlının I. üründe görülmemesine karşılık, II. üründe daha yoğun görüldüğü saptanmıştır. Sesamia nonagrioides'in sapta bulaşma oranları, larva miktarları, galeri sayısı ve galeri uzunluğununhasat sonuna doğru arttığı gözlenmiştir. Sesamia nonagrioides larvaları bitkinin daha çok sap kısmında görülmüştür. Sapta bulaşmanın yanı sıra her iki türe çok az miktarda da olsa koçanlarda rastlanmış olup, ekonomik açıdan önemli bulunmamıştır. Sesamia nonagrioides ve Ostrinia nubilalis'in larva miktarları ile bitki boyu, koçan yüksekliği, koçan ağırlığı, koçan çapı, koçan dane sayısı,yaş ve kuru dane verimi arasında negatif bir korelasyon; sap çapı ve koçan uzunluğu arasında pozitif bir korelasyon saptanmış ancak, önemsiz bulunmuştur. Ostrinia nubilalis'in galeri sayısı ve toplam galeri uzunluğu ile agronomik değerler arasında negatif bir korelasyon saptanmış ancak, önemsiz bulunmuştur. Sesamia nonagrioides'in galeri sayısı ve toplam galeri uzunluğu ile agronomik değerler arasında negatif bir korelasyon saptanmış ve önemli bulunmuştur. Sonuç olarak, Sesamia nonagrioides'in II. üründe potansiyel bir zararlı olduğu ve larva miktarından çok galeri uzunluklarının verim değerleri üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Bu nedenle zararlı ile mücadelede II. üründe toleranslı mısır çeşitleri ile ilgili çalışmalara ağırlık verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study has been conducted to determine the population changes and the level of damage of Sesamia nonagrioides and Ostrinia nubilalis by using pheromone traps in the first and second crop maize during the 2010 growing season in Çine, Germencik, Koçarlı and Nazilli (Aydın). The study showed that both insects gave 2-3 generations per season and observed in large amount in the second crop compared the first crop. The amount of Sesamia nonagrioides has higher than Ostrinia nubilalis. Infastation ratio, amount of larvae, number of gallery and lenght of Sesamia nonagrioides increased by the time of harvest. Larvae were mostly seen at the low parts of the stem. Both pest were found at the ears, however the damages by the two pests were not economicly important. A negative correlation was found between the larvae amounts and the plant length, height, weight, diameter, number of corncob, wet and dry corn yield of Sesamia nonagrioides and Ostrina nubilalis. A positive correlation was found between the diameter of stem and the length of ear, but it was not statistically significant. A negative correlation was found between the number of gallery and the length of total gallery of Ostrinia nubilalis and agronomic values, but it was not remarkable. On the other hand, the negative correlation was observed between the number of gallery and total gallery length of Sesamia nonagrioides and agronomic values, it was significantly important. As a result, it was revealed that Sesamia nonagrioides was a potential pest in the second crop and rather than the amount of larvae, the length of total gallery had important role in yield values. Thus, it is suggested that more studies on the tolerance should be adviced against the S. nonagrioides.