Aydın ve İzmir illeri bezelye üretim alanlarında görülen bakteriyel hastalıkların saptanması
Determination of bacterial diseases on pea growing areas of Aydin and Izmir provinces
  1. Tez No: 301841
  2. Yazar: DUYGU ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BENLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Ziraat, Microbiology, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, İzmir ilinin Torbalı, Tire, Ödemiş ilçelerindeki ve Aydın ilinin Nazilli, Çine, Buharkent ilçelerindeki bezelye ekiliş alanlarında bezelye bakteriyel hastalıkların varlığının belirlenmesi ve Pseudomonas syringae pv. pisi (Psp) ırklarının saptanması amacıyla ele alınmıştır. 2009-2010 yıllarında İzmir ilinde 40, Aydın ilinde 15 tarladan gövde, yaprak ve kapsüllerinde suda haşlanma, kahverengileşme ve yelpaze şeklinde nekrotik lezyonlar gösteren bezelye bitki örnekleri toplanmıştır. Bakteriler King B (KB) besiyerine izolasyonu yapılarak, saflaştırılmış ve ileriki çalışmalarda kullanılmak üzere -80°C'de saklanmıştır. Toplam 47 bakteriyel izolat, KB besiyerinde floresans oluşumu, KOH ve LOPAT (levan oluşumu, oksidaz, patateste yumuşak çürüklük testi, arginin hidrolizi, tütünde aşırı duyarlılık reaksiyonu) testleri ile ön tanılaması yapılmıştır. Patojenisite testleri saksıda yetiştirilen Bolero ve Geneva, virülenslik testleri Kelvedon Wonder çeşidi bezelye bitkilerinde yapılmıştır. Tüm 47 izolat biyokimyasal, serolojik ve 16S rDNA sekans analizi ile tanılanmıştır. Ayrıca tüm Psp ırklarına karşı farklı duyarlılık gösteren 8 bezelye çeşidi ile ırklar belirlenmiştir. İzolatlar sadece bazı karbon kaynaklarını kullanımı (D-ksiloz, D-mannitol, D-maltoz, D-sorbitol, eritritol, trehaloz, L-tartarik asit ve laktik asit), jelatin sıvılaşması, eskulin hidrolizi, buz çekirdeklenme aktivitesi ve homoserin kullanımı açısından farklılık göstermiştir. Ticari poliklonal antiserum (Neogen, Europe, UK) ve tavşanda ısı uygulanmış Psp'e (Bz4 ve NCPPB-2585) karşı üretilen antiserum ile ELISA ve IFAS testleri uygulanmıştır. Sonuç olarak 46 izolat Psp olarak tanılanmış ve 3 ırkı (ırk 2, 4 ve 5) belirlenmiştir. Sürvey yapılan alanlarda ırk 2'nin yaygın olduğu tespit edilmiştir. Bir izolat ise Pseudomonas viridiflava olarak tanılanmıştır. Bu çalışmayla Türkiye'de bezelyelerde hastalığa neden olan P. viridiflava ve Psp'nin 3 ırkının varlığı ilk kez belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study has been conducted to investigate the presence of bacterial diseases of pea and to determine races of Pseudomonas syringae pv. pisi (Psp) on the pea growing areas of Torbalı, Tire, Ödemiş counties in İzmir province and Nazilli, Çine, Buharkent counties in Aydın province. During 2009 and 2010, pea plant samples exhibiting water-soaked, browning and fan like necrotic lesions on stem, leaves and capsules were collected from 40 fields in İzmir and 15 fields in Aydın provinces. Bacteria were isolated on King?s medium B (KB), purified and stored at -80°C for further identification. A total of 47 bacterial isolates were tested for presumptive diagnosis by using fluorescence on KB medium, KOH solubility and LOPAT (production of levan, oxidase, patato soft rot, arginine dihydrolase, hypersensitive reaction on tobacco) tests. Pathogenicity and virulence tests were performed in potted pea plants cv. Bolero, Geneva and Kelvedon Wonder, respectively. All 47 isolates were tested for further identification by using biochemical, serological and 16S rDNA sequence analysis. All Psp strains were also characterized based on differential pathogenicity on 8 pea cultivars. The isolates were only differentiated by utilization of some carbon sources (D-xylose, D-mannitol, D-maltose, D-sorbitol, erythritol, trehalose, L-tartaric acid and lactic acid), gelatin liquefaction, hydrolysis of aesculin, ice nucleation activity and homoserine utilization. ELISA and IFAS tests were applied by using commercial polyclonal antibody (Neogen Europe, UK) and rabbit antibody produced against heat-killed cells of Psp (strain Bz4 and NCPPB-2585). As a result, 46 isolates were identified as Psp and divided into three races (race 2, 4 and 5). Race 2 was found to be widespread in the survey area. One bacterial isolate was identified as Pseudomonas viridiflava. This is the first report of P. viridiflava causing a disease of pea, and the presence of three races of Psp in Turkey.