Türkiye iletim sistemi planlama kriterleri dahilinde havza planlamaları ve bu kapsamda sason havzası planlaması
Basin planning within the turkish electricity transmission planning criteria and planning the sason basin in this scope
  1. Tez No: 301860
  2. Yazar: ELİF CANBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRES İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
4628 sayılı Elektrik Piyasası kanunuyla özel teşebbüsün santral tesis etmesinin önü açılmış ve 2001 yılında başlayan bu süreçte, özellikle 2007 yılı sonrası Santral tesis edilmesine yönelik önemli projeler başlatılmıştır. Ülkemizde enerji kaynaklarının verimli kullanmasıyla üretim günden güne artmaktadır. Aynı şekilde teknolojideki gelişmelerle orantılı olarak enerji tüketimi de artış göstermektedir. Sistemde üretim ve tüketim dengesini sağlamak sabit, kararlı gerilim ve frekans ile mümkündür. Bu kapsamda işletim kriterleri dahilinde optimum iletim planlamalarının yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada iletim sistemi planlaması kriterleri irdelenmiş ve bu kriterler dahilinde rüzgar ve hidrolik potansiyelin olduğu yerde birbirine yakın kurulan santraların oluşturduğu havzaların iletim sistemine entegre edilmesi çalışmalarına yer verilmiştir. Havza planlamasına örnek teşkil edecek Sason Havzası Planlamasının PSS/E analizleri ve raporları çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
After being approved of the 4628 numbered Electricity Market Law, the problems of building electricity plants for private sector were removed and during the period starting from 2001, especially after 2007 the building of important projects corresponding to power plants have been started. By using the energy resources efficiently the production is increasing day by day in our country. In the same way proportional to the technological developments the energy consumption is also increasing. Providing a balance between generation and consumption in a system is only possible with stable voltage and frequency. In this regard, among the operation criteria the optimal transmission planning should be done. In this study the transmission planning criteria are examined and within these criteria the studies of integrating the generation centers with wind and hydraulics potential and established near each other to the transmission system are given. The PSS/E analysis and reports of planning of Sason Basin which can serve a model of basin planning are presented in this study.