Farklı özellikteki ısı borularının güneş kollektöründe kullanımı ve ısıl verimlerinin araştırılması
Application of heat pipes with different properties in solar collectors and investigation of thermal efficiencies
  1. Tez No: 301911
  2. Yazar: EMRE ÇAYLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNGÖR, YRD. DOÇ. DR. ÖZAY AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yüksek ısı transferine sahip ısı boruları her geçen gün artan kullanım alanına sahip cihazlardır. Isı boruları elektronik soğutmadan, iklimlendirme sistemlerine, enerji üretiminden, enerji tasarrufuna kadar çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. Isı borularının güneş kollektörlerinde kullanılması gittikçe yaygınlaşmaktadır.Bu çalışma kapsamında tasarım ve imalatı gerçekleştirilen ısı borulu güneş kollektörlerinde R134a, R22 ve metanol çalışma akışkanları ve farklı fitil yapıları değerlendirilmiştir. Verim deneyleri TS 12975 standardına göre yapılarak; farklı yapılardaki ısı borulu güneş kollektörlerinin verim eğrileri çıkarılarak performans değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heat pipes with high heat conduction are the apparatus having growing using area day by day. Heat pipes are using for many areas from electronic cooling to climate systems and from energy generation to energy saving. Using of heat pipes in solar collectors are increasing.In this study R134a and R22 and methanol fluids and different wick structures have been evaluated at designed and manufactured heat pipe solar collectors. Efficiency curves of the heat pipe solar collectors with different structures have been formed and evaluated to the TS 12975 standard.