İpek/pamuk karışımlı ring ve sirospun ipliklerinin özelliklerinin incelenmesi üzerine bir araştırma
An investigation about the yarn properties of silk/cotton yarns produced with ring and sirospun systems
  1. Tez No: 301912
  2. Yazar: MEMİK BÜNYAMİN ÜZÜMCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KADOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Karışım iplikleri, kendisini oluşturan liflerin özelliklerinin kombine edilmesi amacıyla üretilirler. Bu iplikler, fiziksel özellikleri açısından genellikle bünyesindeki liflerin özelliklerinin arasında değerlere sahiptirler.Bu tezde; tutum ve görünüm özellikleri açıcından üstün özelliklere sahip olan ipek lifleriyle; tekstilde, doğal lif olarak en yaygın kullanım alanına sahip olan pamuk liflerinin karışımlarından iplikler elde edilmiştir. Üretilen ipliklerin fiziksel özellikleri incelenmiş ve iplik kalitesine büyük etkileri olan bu özellikler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Blended yarns are produced for combining the properties of the fibers which yarn includes. The physical properties of these yarns stand in between the properties of the fibers in the yarn.In this thesis, silk fiber which has extraordinary aspect and handling properties are blended with cotton fibers which is the most common used natural fiber in the textile industry. Physical properties of produced blended yarns which have big influence on the yarn quality are investigated and comperatively evaluated afterwards.