Konaklama işletmelerinde analitik hiyerarşi prosesi yöntemi ile tedarikçi seçim kriterlerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research about determining supplier selection criteria with analytical hierarchy process method in accommodation enterprises
- Tez No: 301945
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET AVCIKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Teknolojik gelişmelere bağlı olarak müşterilerin ihtiyaçları değişmiş ve daha düşük fiyat ve daha yüksek kaliteyi aynı zamanda talep etmeye başlamışlardır. Yeni gelişmelerle birlikte birçok ülkede şiddetli pazar rekabeti oluşmuş, organizasyonlar müşteri ihtiyacını, yeni ürünlerle ve servislerle karşılamak, buna paralel olarak da yeni tedarikçilerle işbirliği yapmak zorunda kalmışlardır. Konaklama işletmeleri arasında rekabetin artık tedarik zincirleri arasında olduğu gerçeği göz önüne alındığında, işletmelerin gücünün sadece kendi performanslarına bağlı olmadığı, tedarik zinciri içerisindeki tüm birimlerin performansının işletme başarısını etkilediği açıktır.Konaklama işletmelerinde tedarik zinciri yönetimi kapsamında tedarikçi seçim kriterleri işletmenin hedeflerinin gerçekleştirilmesinde önem arz eden faktörler arasında yer almaktadır. Bu çalışmada konaklama işletmelerinde tedarik zinciri yönetimi kapsamında tedarikçi seçiminde kullanılan kriterlerin ürünler nazarında benzerlikler veya farklılıklar gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla Analitik Hiyerarşi Prosesi yöntemi kullanılmıştır.Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş ana başlığı altında çalışmanın problemine, amacına, önemine, varsayımlarına ve sınırlılıklarına yer verilmektedir. İkinci bölüm ilgili alan yazın bölümünden oluşmakta ve ilgili alan yazında genel olarak tedarik zinciri yönetimi işleyişi, konaklama işletmelerinde tedarik zinciri yönetimi işleyişi ve konaklama işletmelerinde tedarikçi seçiminin önemi olmak üzere üç kısımda ele alınmaktadır.Çalışmanın üçüncü bölümünde; araştırmanın yöntemi yer almaktadır. Yöntem bölümünde araştırmanın modeli, evreni ve örneklemi, veri toplama araçları ve verilerin analizleri ile ilgili açıklamalara yer verilmektedir. Dördüncü bölümde araştırmanın bulgularına ve yorumlarına yer verilmektedir. Araştırmanın son bölümünde ise araştırmanın sonuçlarına ve önerilerine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Depending on technological progress, customer needs have changed and at the same time they have started to demand lower price and higher quality. In many countries, tough market competition has occured together with recent developments, the organizations have to meet the customer?s need via new products and services, so concordantly, they have to cooperate with new suppliers. When it is regarded that the competition is not among accommodation enterprises anymore but among suppy-chains, it is clear that not only depends the power of these enterprises on their own performances but also it affects the success in enterprises of all units? performance in supply chain.In accommodation enterprises, supplier selection criteria as part of supply chain management is one of the most important factors on achieving goals of business. In this study, AHP method was used to determine whether the criteria which is used in supplier selection as part of supply chain management in accommodation enterprises show similarities or differences in the sight of products.The study consists of five main chapters. In the first chapter, under the name of ` prologue?, the problems, purpose, importance, assumptions and restrictions of the study are included. The second chapter consists of related literature part and this chapter generally deals with three subchapters which are supply-chain managament process, supply-chain management process in accommodation enterprises and the importance of supplier selection in accommodation enterprises.In the third chapter of the study, research method takes place. In this method chapter, there are explanations about research model, population and sample, data collection tools and data analysis. In the fourth chapter, research findings and comments are touched on. Lastly, in the final chapter of research there are research results and proposals.