Pankreatektomize köpeklerde intraperitoneal bioartifisial pankreas implantasyonunun geç dönem sonuçları
- Tez No: 30196
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Pankreatektomi sonrası diabetik hale getirilen köpeklerde difüzyon tipi (test grubu) ve perfüzyon tipi (Kontrol A) bioartifisial pankreas implantasyonu yapılmış ve bu köpeklerde periton fonksiyonları ve yapısı incelenmiştir. Daha önce cerrahi geçirmemiş bir grup köpekte ise (Kontrol B) periton fonksiyonları değerlendirilmiş ve cerrahi geçiren gruplar ile karalaştırılmıştır. Buna ilave olarak difüzyon tipi bioartifisial pankreas implantasyonları yapılan köpeklerde geç dönem sonuçlan değerlendirilmiştir. BAP implantasyonu yapılan köpeklerde peritoneal fonksiyonlarda kontrol B grubuna göre anlamlı artışlar saptanmıştır. Bunu yanında peritonun yapısında kronik inflamatuar reaksiyona bağlı değişiklikler de saptanmıştır. Ancak bütün bu olumsuz yönlere rağmen difüzyon tipi BAP diabetik hayvanlarda immün- süpresyon tedavisine ihtiyaç kalmadan kan glukoz düzeyini uzun süre normal sınırlarda kontrol et meyi başarmıştır ve çalışmalar enfeksiyon veya membran kırılması gibi benzeri sorunları çözdüğü taktirde önümüzdeki yıllar içerisinde diabetes mellitus'un tedavisinde kullanılabilecektir. 39-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Diffusion-based (test group) and perfusion-based (control A) bioartificial pancreas implantation were performed in pancreatectomized diabetic dogs. Besides, peritoneal function and structure were evaluated. Peritoneal function was also evaluated in normal dogs (Control B) and was compared with surgical groups. In addition to this, long-term results of diffusion-based bioartifisial pancreas imlantation was evaluated. In BAP implanted groups, the peritoneal functions were statistically increased than in the non-surgical (Control B) group. Beside this, alterations related to chronic enflamatory reaction were seen in peritoneal structure. Despite all these problems, diffusion-based BAP in pancreatectomized diabetic dogs was capable of controling the blood glucose levels by its own for a long time period without any exogen insulin replacement and immunosupresion therapy. When these studies help to solve the problems such as intraabdominal infection and membrane breakage, diffusion-based BAP will be used in diabetes mellitus treatment in the near future. 40-