Diabette langerhans adacık transplantasyonu
Langerhans islet cell transplantation in diabetes
  1. Tez No: 33426
  2. Yazar: KENAN NUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHA AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genel Cerrahi, Endocrinology and Metabolic Diseases, General Surgery
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
öz. Pankreatik endokrin faaliyet, IDDM hastalarında pankreas transplantasyonu ile düzeltilebilir. Major cerrahi gerektirmesi ve postoperatif komplikasyon oranın yüksek olması sebebiyle, organ transplantasyonuna alternatif olarak Langerhans adacık transplantasyonu gündeme gelmiştir. Çalışmamız, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi Servisi Araştırma Laboratuvarında Eylül - Kasım 1995 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmada 40 adet, 210-250 gr. ağırlığında Outbred-Lewis cinsi erkek ratlar kullanıldı. Deneylerde 10'ar rattan oluşan 4 grup kullanıldı. 10 rat transplante edilecek pankreas adacık hücrelerinin elde edilmesi amacıyle donör olarak kullanıldı ve pankreatektomi sonrası sakrifiye edildi. Geriye kalan 30 rat Grup I: Diabetik olmayan kontrol grubu (DOKG), Grup II: Diabetik kontrol grubu (DKG) Grup III: Transplantasyon grubu (TG) olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. DOKG ratlara herhangibir işlem yapılmadan sadece glisemi değerleri takip edildi. DKG ratlara 65 mg/kg streptozosin dorsal penil yenlerinden intravenöz olarak uygulanarak diabetik hale getirildi ve glisemi değerleri günlük olarak takip edildi. TG ratlar.aynı yöntemle diabetik hale getirilerek, allograft adacık hücre süspansiyonu karaciğer kapsülü altına transplante edildi ve glisemi değerleri 5 gün izlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Langerhans Islet Cell Transplantation in Diabetes (Experimental Study) Pancreatic endocrine function in IDDM patients can be improved by pancreas transplantation. Langerhans islet cells transplantation has been an alternative to organ transplantation which requires a major surgical procedure and has a high postoperative complication rate. This study was performed between September and November 1 995 in the research laboratories at Gülhane Military Medical Academy, Haydarpaşa Training Hospital. In the study 40 outbred Lewis type male rats each weighting 210-250g. were used. They were divided in to 4 groups consisting of 10 rats. Ten rats used as a donors to gain pancreas islet cells for transplantation and were killed afterwards. Remaining 30 rats were divided in to 3 groups. Group I nondiabetic control group, group II diabetic control group and group III transplantation group. Rats in group I were followed for glicemia levels without going through any other procedure. Rats in group II was given 65 mg per kg.streptozocin intravenously via dorsal penile veins. Diabetes was induced and glicemia levels were check daily. Diabetes was induced in the transplantation group rats (Group III) by the same method. Allograft islet cell suspension was transplanted under liver capsule and glicemia levels followed-up to 5 days.