Küresel finans krizinin reel döviz kuru, enflasyon (TÜFE), mevduat faiz oranları ve İMKB-100 endeksi üzerindeki etkileri ve bir uygulama
Impacts of global financial crisis on real exchange rate, inflation (CPI), deposit interest rates and IMKB-100 index and an application
  1. Tez No: 301965
  2. Yazar: MAHMUT ÜNSAL ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADAN ÇALIŞKAN, YRD. DOÇ. DR. YILMAZ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yapılan çalışmada Küresel Finans Krizinin Reel Döviz Kurları, Enflasyon (TÜFE) oranları, Faiz Oranları ve İMKB?100 endeksi üzerindeki etkileri genel olarak incelenmiştir. Bu kapsamda küresel finans krizi ile makro ekonomik değişkenler hakkında bilgi verilerek krizin etkilerinin daha net görülebilmesi için 2003?2010 yılları arasındaki enflasyon (TÜFE), mevduat faiz oranları ve İMKB-100 Endeksindeki aylık ortalama değişmeler incelenmiş ve yorumlanmıştır.Bunun yanında finans piyasalarında temel gösterge olarak en yaygın kullanılan İMKB?100 endeksini etkileyen Reel Döviz Kuru, Enflasyon Oranları ve Faiz Oranları arasındaki ilişki ve değişkenler arasındaki nedensellik yönü Regresyon Analizi ile Granger nedensellik testi kullanılarak analiz edilmiştir.Regresyon Analizi sonuçlarına göre; Reel Döviz Kuru ile İMKB?100 Endeksi arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilirken, Mevduat Faiz Oranı ile TÜFE değişkenleri İMKB?100 Endeksi arasında negatif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.Granger Nedensellik Testi sonuçlarına göre ise; Reel Döviz Kuru ve Mevduat Faiz Oranı, İMKB?100 Endeksini etkilediği ve İMKB?100 Endeksi'nin de Reel Döviz Kuru ve Enflasyon (TÜFE)'yi etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of global financial crisis on real exchange rates, inflation (CPI) rates, interest rates and IMKB-100 index have been examined in general. Within this framework, information has been given on the global financial crisis and macro-economic variables and average monthly changes between 2003 and 2010 have been studied and interpreted so that the impacts of the crisis could be seen more clearly.In addition, the interrelations between real exchange rate, inflation rates and interest rates, which affect IMKB-100 index, the most widely used indicator of financial markets, as well as the causality between them, have been analysed by using Regression Analysis and Granger Causality Test.According to the findings of regression analysis, a positive relation has been determined between real exchange rate and IMKB-100 index, whereas a negative relation has been found between deposit interests rates and CPI variable and IMKB-100 index.The results of Granger Causality Test indicated that real exchange rate and deposit interest rate affected IMKB-100 index; on the other hand, IMKB-100 index had an impact on real exchange rate and inflation (CPI).