Üç boyutlu makyaj uzmanı alan yeterliklerinin geliştirilmesi
Improvement of field competence of the three dimensional makeup expertize
  1. Tez No: 302015
  2. Yazar: YEŞİM ARSOY BALTACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAKIR İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Sahne, film ya da televizyon endüstrisi ile diğer görsel tasarım alanlarında gerçekleştirilecek kurgularda karakter yaratmak amacıyla, kalıp alma, modelleme ve döküm yapma gibi tekniklerin kullanılmalarıyla jel köpük, silikon vb. dolgu malzemeleri elde edilen üç boyutlu parçaların yüz ya da vücuda yapıştırılmaları ile oyuncunun dış görünüşünün değiştirilerek yeni bir görünüme büründürüldüğü çalışmaya üç boyutlu makyaj adı verilmektedir.Bu tezin amacı Türkiye'de ?üç boyutlu makyaj? alanında, uzman yetiştiren bir yüksek lisans programı için alan yeterliklerini geliştirmek ve bir program taslağı oluşturmaktır. Bu amaca yönelik olarak kuramsal çerçeve olan ikinci bölümde alanyazın taraması yapılmış, izleyiciyle empatinin gelişmesinde makyajının önemi üzerinde durulmuş, tarihsel süreç içinde maske ve makyaj konusu ele alınarak, üç boyutlu makyaj tasarım ve uygulama ilkeleri üzerinde yoğunlaşılarak bu alanda yapılan çalışmalar ayrıntılı görsellerle anlatılmıştır.Üç boyutlu makyaj uzmanı yeterlikleri Bologna Süreci'nde alınan kararlar doğrultusunda hazırlanan sanat alanı yeterliklerinden yararlanılarak bilgi boyutunda yirmi dört, beceri boyutunda yirmi bir, yetkinlik boyutunda da yirmi bir adet olmak üzere toplam altmış altı adet olarak saptanmıştır. Daha sonra bu yeterliklere bağlı olarak, uzman görüşlerinden ve alanyazın taramasından yararlanılarak üç boyutlu makyaj yüksek lisans programı için zorunlu ve seçimlik dersler belirlenmiş, zorunlu derslerin öğrenme çıktıları oluşturularak çalışmanın dördüncü bölümü olan bulgular kısmında açıklanmıştır.Araştırmanın beşinci son bölümünde ise sonuç ve öneriler başlığı altında araştırmanın süreci, bulguları ve bunlara ilişkin yorumlar açıklanmıştır. İzleyici ve oyuncu arasında kurulacak empatide makyajın önemli olduğu, Türkiye'de üç boyutlu makyaj alanında uzman yetiştirecek bir yüksek lisans programı için taslak bir çalışma yapmanın, görselliğin ön planda olduğu sahne, sinema ve televizyon gibi alanlar ile diğer görsel tasarım alanlarında çalışmalar yapacak uzmanların yetişmesi için gerekli olduğu anlaşılmış; tıp, diş hekimliği, mühendislik, güzel sanatlar, sahne, sinema ve televizyon alan uzmanları ile üç boyutlu makyaj alanının kesiştiği noktalarda ortak gelişim sağlamanın ve üç boyutlu makyaj alanı ile ilgili lisansüstü eğitimin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmanın alana katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
For the purpose of creating a character on the fiction of which is made on the performance, movie or television and visual design fields, the work of changing the appearance of the actor/actress, by attaching of three dimensional pieces, which are obtained by the using of backfill materials like gel-foam, silicon, etc., to the body or face of his/her, is called three dimensional makeup.The purpose of this thesis, improving of field competence for a post graduate program which educates expert on the ?three dimensional makeup? field in Turkey and making a program draft. For this purpose, in the second part, which is the theoretical framework, a literature review is made and the importance of makeup to improve the empathy with the audience is emphasized with handling the subject of the masking and makeup in the historical process and concentrate on principle of three dimensional makeup design and application and the works of this field is described with detailed images.The three dimensional makeup expert competencies are determined a total of sixty six as twenty four in terms of knowledge, twenty one in terms of skill and twenty one in terms of competence by using the art field competence which is prepared in accordance with the decisions taken on Bologna Process. Afterwards, depending on the competencies, by using the literature review and expert opinions, required and elective courses are determined for the post graduate program of three dimensional makeup and the learning outputs of the required courses are made and determined in the findings which is fourth part of this study.In the fifth and last part of the research, under the conclusion and suggestions headline, the process and findings of the research and comments about them are determined. For educating the experts which will work on the fields which are visuality is in the foreground like performance, movie and television and in the other visual design fields, the importance of makeup in the empathy between the audience and the actor/actress and making a draft study for a post graduate program which will educate experts on the three dimensional makeup field, is understood; medicine, dentistry, engineering, fine arts, performance, movie, television and three dimensional makeup, with the experts of the fields, making studies for the improvements of the post graduate education of the three dimensional makeup will contribute to the field is concluded.