Türk öğrencilerinın PISA 2009 okuma becerilerini açıklayan değişkenlerin CHAID analizi ile belirlenmesi
Determination variables which define Turkish students? PISA 2009 reading literacy with CHAID analysis
- Tez No: 302023
- Danışmanlar: PROF. DR. EZEL TAVŞANCIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada Türk öğrencilerin PISA 2009 öğrenci anketine verdikleri yanıtlarla okuma becerilerini açıklayan değişkenleri belirlemek amaçlanmıştır. Tarama modelinde olan araştırmanın evrenini, 15 yaş 3 ay ile 16 yaş 2 ay yaş aralığında olan tüm Türk öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemini ise bu evrenden tabakalı örnekleme yoluyla seçilmiş 4996 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada PISA 2009'a katılan tüm Türk öğrencilerin verileri kullanılmıştır. Türk öğrencilerin okuma becerilerini açıklayan değişkenler PISA öğrenci anketinden seçilen maddelerle belirlenmiştir. Araştırmada verilerin analizi, veri madenciliği karar ağaçları algoritmalarından biri olan CHAID (Otomatik Ki-Kare Etkileşim Belirleme) analizi ile yapılmıştır. Veriler SPSS 16.0 ve SPSS Answer Tree 3.0 programlarında çözümlenmiştir.Araştırma sonucunda, Türk öğrencilerinin okuma becerilerini açıklayan en önemli değişkenin edebi eserlere sahip olma değişkeni olduğu görülmüştür. Türk öğrencilerinin okuma becerilerini açıklayan diğer değişkenler ise; okul türü, sınıf düzeyi, cinsiyet, öğrencilerin çalışma alışkanlıklarıyla ilgili olarak sunulan maddelerden biri olan ?çalışırken anlamadığım bir şey olursa, bunu açıklığa kavuşturmak için ek bilgi ararım? maddesi, metni anlama ve hatırlama durumunda kullanılabilecek olası stratejilerden ?metnin önemli bölümlerinin altını çizerim? maddesi, öğrencilerin okul ders saati dışında çalışmaya ayırdıkları zaman değişkenlerinden Matematik, Türkçe, Fen ve bu dersler dışındaki diğer derslere çalışma maddesi olacak şekilde çıkmıştır.Araştırmada edebi eserlere sahip olmayan ilköğretim öğrencilerinden çalışırken anlamadığı konularda bazen bilgi arayan ve hemen hemen hiç ek bilgi aramayan öğrenciler en başarısız öğrenciler olarak bulunmuştur. Edebi eserlere sahip olan Anadolu Öğretmen Lisesi ve Fen Lisesi öğrencilerinden cinsiyeti kız olanlar en başarılı öğrenciler olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine defining variables of Turkish students? reading literacy by the PISA 2009 questionnaire responds. Population of the study covers all Turkish students who are between 15 years and 3 months old and 16 years and 2 months old. Sample of the study consists from 4996 students who are chosen by stratified sampling method from universe. All of Turkish students? who participated PISA 2009 data were used in the study. Variables which define Turkish students? reading literacy were determined with items which were selected in the PISA student questionnaire. The data were analyzed by using CHAID (Chi-squared Automatic Interaction Detection) analysis which is one of the algorithms of data mining decision trees. The data were analyzed using SPSS 16.0 and SPSS Answer Tree 3.0 programs.The result of the study indicated that the best defining variable of Turkish students? reading literacy is to possessions literature. Another variables which defined Turkish students? reading literacy are; school type, grade, gender, one the items which submitted for as a type of the school, and student?s studying behavior is the item that ?when I study and I don?t understand something, I look for additional information to clarify this?; one of the items that submitted for as one of the possible strategies to use in case understand and remember the text item that ?I underline important parts of the text? and time variable that students take time off except school lessons such as Math, Turkish and Science and other school subjects studying items.Furthermore students who sometimes and almost never look for additional information during studying and do not possess literature are found as the least successful students in the study. Students who are female and possess literature at Anatolian Teaching High Schools and Science High Schools are found as the most successful students.