İlköğretim 6. sınıf matematik dersi sayılar öğrenme alanı için bilişsel hazırbulunuşluk testinin geliştirilmesi
Development of cognitive readiness test for learning domain of numbers for mathematics lesson for 6th class of elementary education
- Tez No: 302022
- Danışmanlar: PROF. EZEL TAVŞANCIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim 6. sınıf öğrencilerin matematik dersi sayılar öğrenme alanındaki hazırbulunuşluk düzeylerini belirlemek amacıyla hazırbulunuşluk testi geliştirmek ve geliştirilen ölçme aracının psikometrik özelliklerini ortaya koymak amaçlanmıştır.Öncelikle 6. sınıf matematik dersi sayılar öğrenme alanı kazanımlarına temel oluşturacak bir önceki sınıflara ait kritik kazanımlar, uzman görüşleri doğrultusunda, belirlenmiştir. Belirlenen kritik kazanımlara yönelik yazılan maddeler uzman görüşlerine sunulmuş ve 29'ar maddeden oluşan iki eş değer deneme formu oluşturulmuştur. Testin deneme uygulamasının ilk formu ve ikinci formu aynı ilköğretim okulunun 5. sınıfında okuyan 162 öğrenciye birer gün ara ile uygulanmıştır. Deneme uygulamasından elde edilen veriler üzerinde yapılan analizler sonucunda aynı kazanımı ölçmeye yönelik iki maddeden daha nitelikli olan bir tanesi seçilerek 30 maddelik asıl form oluşturulmuştur. Asıl uygulama, Yenimahalle ve Çankaya ilçelerinde bulunan dört resmi ilköğretim okulunun 5. sınıfında okuyan 339 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir.Elde edilen verilerle madde istatistikleri hesaplanmış, asıl formda ayırıcılık gücü düşük maddeye rastlanmamıştır. Asıl formda yer alan maddelerin ayırıcılık gücü indeksleri .49 - .92 arasında değerler alırken, güçlük indeksleri, .24 - .75 arasında değerler almıştır. Ölçme aracının yapı geçerliğini incelemek amacıyla asıl form 5. sınıf öğrencilerinin yanında 221, 4. sınıf ve 203, 6. sınıf öğrencisine de uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda üç grubun test puanları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur.Ölçme aracının güvenirliğini belirlemek için testi yarılama yöntemi kullanılmış ve testin iki yarısı arasındaki korelasyon .87 olarak hesaplanmıştır. Testin tümüne ait güvenirlik katsayısı ise .93 bulunmuştur. Aynı zamanda testin KR 20 güvenirlik katsayısı .92 olarak hesaplanmıştır. Araştırma bulguları aracın geçerli ve güvenilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop a readiness test in order to determine the readiness level of the 6th class students of the primary education in the learning domain of numbers in Mathematics lesson; and also to present the psychometric features of the developed measurement tool.First of all, critical gains belonging to the former classes, which may constitute a base for the gains of the learning domain in Mathematics Lesson of 6th Class, have been identified in accordance with the opinions of the experts. The topics identified for the determined critical gains have been submitted to the knowledge of the experts and two equivalent trial forms each consisting of 29 items. The first form and the second form of the trial application of the test have been applied on 162 students of 5th Class of the same elementary school every other day. The main form consisting of 30 items has been prepared choosing the more qualified item between the two items in order to measure the gain as a result of the analyses made on the data obtained in the trial application. The main application has been made on 339 students in 5th classes of 4 public elementary schools in Yenimahalle and Cankaya Districts.The statistics of the items have been calculated with the obtained data and low distinguishable items have been observed in the main form. The distinguishability of the items included in the main form varied in the interval of .49 and .92 and their difficulty coefficient varied between .24 and .75. the main form was applied on 221 4th Class students and 203 6th Class students besides the 5th Class students in order to assess the validity the measurement tool. The difference between the test points of the three groups was meaningful as a result of the analyses made. The difference between the groups was studied as a proof to the structural validity of the test; and the difference was found to be meaningful.Test halving method has been used while determining the reliability of the measurement tool and the correlation between the two halves of the test has been calculated as .87. the reliability coefficient for the whole test was calculated as .93. In addition, the reliability coefficient of KR 20 of the test was calculated as .92. The findings of the study show that the tool is valid and reliable.