Bilgi teknolojilerine dayalı uzaktan eğitimde öğrencilerin ve öğretim elemanlarının doyum düzeylerinin belirlenmesi
Student and faculty satisfaction in information technologies-based distance education
- Tez No: 302026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bilgi teknolojilerine dayalı uzaktan önlisans programı öğrencilerinin ve bu programlarda görevli öğretim elemanlarının doyum düzeylerini ve doyumlarının etkilendiği faktörleri belirlemek amacıyla planlanıp, gerçekleştirilen bu tez çalışması, tarama modeline uygun bir araştırmadır. Çevrimiçi ölçek uygulaması şeklinde gerçekleştirilen araştırma, 2010-2011 öğretim yılında Gazi, Sakarya ve Süleyman Demirel üniversitelerinin uzaktan önlisans programlarına devam eden 474 öğrenci ile bu üniversitelere ilave olarak Kırıkkale ve Trakya üniversitelerinin söz konusu programlarında görev yapan 44 öğretim elemanının katılımı ile gerçekleştirilmiştir.Öğretim elemanlarının doyum düzeylerini belirlemek için kişisel bilgileri toplamaya yönelik sorular dışında, Likert tipi 28 maddeden oluşan Uzaktan Eğitim Programları - Öğretim Elemanı Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçeği oluşturan maddeler 6 faktör altında toplanmakta olup, hesaplanan iç tutarlılık (Cronbach Alpha) katsayıları ölçeğin bütünü için 0.95 iken, alt ölçekler için 0.78-0.95 arasında değişmektedir. Uygulanan şekli ile ölçekte yer alan maddelerin açıkladığı toplam varyans miktarı %81.31'dir. Öğrencilerin doyum düzeylerini belirlemek için ise kişisel bilgileri toplamaya yönelik sorular dışında, 3 faktör altında toplanan 42 madde içeren Bilgi Teknolojilerine Dayalı Uzaktan Eğitim Öğrencileri Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Cronbach Alpha formülü ile hesaplanan iç tutarlılık katsayıları ölçeğin bütünü için 0.70, alt ölçekler için ise 0.93, 0.96 ve 0.86'dir. Uygulanan şekli ile ölçekte yer alan maddelerin açıkladıkları toplam varyans miktarı %56.84'tür.Araştırma ile elde edilen verilerin çözümlenmesinde f ve % gibi betimsel istatistikler yanında, F ve t testleri gibi yordayıcı istatistikler kullanılmıştır.Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin doyum düzeyleri genel olarak yüksektir. Öğrenci doyumu üniversite, program alanı ve bilgisayar kullanım becerileri değişkenlerine göre farklılık göstermekte, buna karşılık yaş, cinsiyet ve bir işte çalışma durumu değişkenlerine göre farklılık göstermemektedir. Öğrencilerde olduğu gibi öğretim elemanlarının doyum düzeyleri de genel olarak yüksektir. Bununla birlikte ücrete ilişkin öğretim elemanı doyumu orta düzeydedir. Öğretim elemanlarının doyum düzeyleri yaş, cinsiyet, uzaktan eğitimdeki deneyim süreleri değişkenlerine göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study, which planned with the purpose of the designating of the satisfaction levels of faculty and student in the distance associate degree program based on the information technologies in the Turkey and designating of the factors having effects on the satisfaction levels of faculty and students and also which performed, is a research in conformity with the scanning model. The research performed as an application of the on-line scale was performed at the academic year of 2010-2011 by means of the participation of 474 students, who continue to the distance associate degree programs of the Gazi, Sakarya and Süleyman Demirel Universities, and 44 instructors officiated at the programs mentioned above in Kırıkkale and Trakya Universities in addition to aforementioned universities.Faculty Satisfaction Scale consisted of 46 articles as well as the questions for collecting the personal information data were used in order to designate the faculty satisfaction levels. The items of this scale are gathered under the 6 factors and calculated coefficients (Cronbach Alpha) of the inner consistence for a whole scale is 0.951 and those calculated for the subscales are between 0.78 and 0.95. The total variance rate as in practise which the articles explain is 81.31%. The Student Satisfaction Scale consisted of 42 items gathered under the 3 factors as well as the questions for collecting the personal information data were used in order to designate the satisfaction levels of the students. The inner consistence coefficients calculated by means of the Cronbach Alpha formula for a whole scale is 0.70 and those for the subscales are 0.93, 0.96 and 0.86. The total variance rate as in practise which the articles explain is 56.84%.The predictor statistics such as F and t tests and the descriptive statistics such as f and % were used in the analysing of the data acquired from the research.The satisfaction levels of the students are generally high with respect to the data acquired. The satisfaction levels of the students differ by the variables of the university, programme area and computer use skills while it does not differ by the variables of the age, gender and working situations. As it is been on the students, the faculty satisfaction levels are also generally high. However, the satisfaction levels regarding some specific aspects for the faculty are at the medium- level. On the other hand, the satisfaction levels of the faculty differ by the variables of the age, gender and their experience periods in the distance education.