Türk Eğitim Sen'in tarihsel gelişim süreci ve Türk basınındaki yeri (1992-2009)
The historical development process of Türk Eğitim Sen and its place in the Turkish press
- Tez No: 302038
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, Türk Eğitim Sen'in 1992- 2009 yılları arasında geçirdiği değişim ve gelişimleri ve bunların medyada ki yansımalarını göstermek için hazırlanmıştır. Araştırmanın modelinde tarama yaklaşımı kullanılmıştır.Bu araştırmanın evreni, 1992- 2009 yılları arasında içinde Türk Eğitim Sen'in bulunduğu gazete haberleridir.Araştırmada, gazete haberlerinin örneklemi olarak Türk Eğitim Sen'in İstanbul 1 nolu şubesinin arşivi kullanılmıştır. Araştırmada konu edilen basın taraması Türk Eğitim Sen'in kendi arşiviyle ve basına yansıyan haber ve bilgilerle sınırlıdır.Araştırmanın temelini oluşturan Türk Eğitim Sen, 2010 yılı itibariyle en fazla üyeye sahip olan eğitim sendikasıdır. Türkiye Kamu-Sen konfederasyonu bünyesinde yer alan Türk Eğitim-Sen, 18 Haziran 1992'de kurulmuş olan ve Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri iş kolunda faaliyet gösteren bir sendikadır.Araştırmanın, Türk Eğitim Sen nezdinde Türkiye'deki öğretmen sendikalarının tarihsel sürecine ve zaman içindeki gelişimine ışık tutması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is prepared for showing the changes and developments of Türk Eğitim Sen and the reflections of these in media between the years of 1992- 2009.The population of the study is the newspapers from 1992 till 2009 which are Türk Eğitim Sen in.In this research, the archive of İstanbul Branch Office ( No:1 ) of Türk Eğitim Sen is used for sampling. The press scanning in the research is restricted with the syndicate?s own archive and the news which are followed by the newspapers.Türk Eğitim Sen, which is the main issue of this research, is the most populated education syndicate as by the year of 2010. Türk Eğitim Sen is one of the member of the confederation of Türkiye Kamu Sen. It is established in 18 June 1992 and it is a syndicate which goes on Educating, Teaching and Science Services branch.The purpose of the study is historical developments of the education syndicates in Türkiye by focusing Türk Eğitim Sen.