Matematik öğretiminde kullanılan ayrılıp birleşme tekniğinin öğrencilerin özyeterlilik, kaygı ve kalıcılık düzeylerine etkisi
The effect of technique of Jigsaw IV technique used for mathematics teaching on levels of self-efficacy, anxiety and permanency of students
- Tez No: 302040
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP EKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, matematik dersi ?Kesirler Her Yerde? ve ?Sayılardan Olasılığa Yansımalar? ünitelerindeki kesirler ve ondalık kesirler konularının ayrılıp birleştirme tekniği ile işlenmesinin ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin özyeterlilik, kaygı ve kalıcılık düzeylerine etkisini araştırmaktır.Araştırma 2010?2011 eğitim öğretim yılının 1. döneminde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Antalya ilinin Konyaaltı ilçesinde bulunan Konyaaltı İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören iki 6. sınıfa yedi hafta süreyle uygulanmıştır.Bu çalışma 6/A sınıfında okuyan 33 öğrenci deney grubunu, 6/B sınıfında okuyan 31 öğrenci kontrol grubunu oluşturmak üzere toplam 64 öğrenci ile yürütülmüştür.Araştırmada ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmacı deney grubuna işbirlikli öğrenme yönteminin ayrılıp birleştirme tekniklerinden Jigsaw IV tekniğini, kontrol grubuna ise geleneksel öğretim yöntemini uygulamıştır.Araştırma süresince kullanılan veri toplama araçları; araştırmacı tarafından geliştirilen matematik başarı testi, matematik özyeterlilik ölçeği ve matematik kaygı ölçeğidir.Araştırmada elde edilen veriler , tek faktörlü ANOVA (One-Way ANOVA) ve tek faktörlü Kovaryans Analizi ( One Factor ANCOVA) kullanılarak değerlendirilmiştir.Yapılan araştırmada şu sonuca varılmıştır: Ayrılıp birleşme tekniğinin uygulanması özyeterlilik, kaygı ve kalıcılık düzeylerini geleneksel öğretim metoduna göre daha olumlu etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of teaching the subjects of fractions and decimal fractions? of units ?fractions are everywhere? and ?reflections from numbers to the probability? of maths via ?Jigsaw IV? technique on the levels of self-efficacy, anxiety and permanency of grade 6. students.The study was applied to two grades 6 at Konyaalti primary school in Antalya, Konyaalti affiliated to Ministry of national education during term 1 of academic year of 2010-2011 for eight weeks.This study was conducted with total 64 students as 33 students of class 6/A constituted the experimental group and 31 students of class 6/B constituted the control group.Pre-test and post-test control group experimental pattern was used in the study. The researcher applied Jigsaw IV technique one of the separating and combining techniques of cooperative learning to the experimental group and conventional teaching method to the control group.Data collection tools used for the study are the mathematics success test developed by the researcher, scale of maths self-efficacy and scale of maths Anxiety.Data were assessed by one-way analysis of variance (ANOVA).It was concluded that Jigsaw IV technique is more efficient for levels of self-efficacy, anxiety and permanency than conventional teaching method.