Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi kız ve erkek öğrencilerinin vücut kompozisyonu parametrelerinin karşılaştırmalı analizi
The comparision analysis of body composition parameters of Ankara University faculty of letters students
- Tez No: 302060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Vücut kompozisyonun belirlenmesi özellikle klinik anlamda obezitenin tespiti açısından önem taşımaktadır. Üniversite öğrenimi adölesan dönemin sonu ve yetişkinliğin başlangıcı ile çakışmaktadır. Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin yaş gruplarına ve cinsiyetlerine göre vücut kompozisyonu parametrelerinde fark olup olmadığını ortaya koymaktır. Örneklem Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde öğrenim gören 19-27 yaş arasındaki 400 öğrenciden (200 kız ve 200 erkek) oluşmaktadır. Öğrencilerden boy, ağırlık, bel çevresi, kalça çevresi olmak üzere dört ölçü alınmıştır. Beden Kitle İndeksi ve vücut yağ yüzdesi Biyoelektrik İmpedans Analizörü ile belirlenmiştir. Elde edilen verilerle SPSS 13.0 programı kullanılarak her yaş grubu ve cinsiyet için ortalama, standart sapma değerleri saptanmıştır. Cinsiyetler karşılaştırıldığında erkeklerin boy uzunluğu, vücut ağırlığı, BKİ, bel/kalça oranı değerleri kızlardan daha yüksek bulunmuştur. Kızlarda ise yağ yüzdesi değerleri erkeklerden daha yüksektir. Yaşa göre parametrelerdeki değişim incelendiğinde küçük farklılıklar gösterse de boy uzunluğu erkeklerde benzer değerlerde iken kızlarda düşüş göstermiştir. Vücut ağırlığında kızların değerleri benzer kalırken erkeklerin değerleri artmıştır. BKİ ve bel/kalça oranı her iki cinsiyette de yükselirken, vücut yağ yüzdesindeki artış kızlarda daha belirgindir.
Özet (Çeviri)
İt is significant to examine body composition in order to conduct a clinical obesity. University education intersects with the end of adolescence and the beginning of adulthood. The goal of this study is to investigate whether there are differences between body compositions of university students in different age and sex groups. The sample group includes 400 (200 females and 200 males) students at the age of 19-27 in the Faculty of Letters at Ankara University. For the proposed study, four anthropometric measures were recorded: height, weight, waist circumference, and hip circumference. Body Mass Index (BMI) and body fat percentage were determined with Bioelectric Impedance Analyzer (BIA). Statistical analysis of the findings for each age and sex group was calculated by using SPSS 13.0. The findings have shown that in comparison of male and sex groups, height, weight, BMI, and waist-hip ratio of male students are higher than females. On the other hand, body fat percentage is higher in female students than in male students. The analysis of the change in parameters in different age groups has shown that male students? height measures show only little differences, while female students? height measures are in decrease. Also, while female students? weight values have remained the same, male students? weight values demonstrated increase. In addition, when BMI and waist to hip ratio manifested an increase in both sex groups, the increase in body fat percentage is more visible in female students.