Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti'nde devlet politikalarının kadının iş hayatına etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the influence of national policies on working women in people?s Republic of China and Turkish Republic
  1. Tez No: 302070
  2. Yazar: ZEYNEP HARPUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Sosyoloji, Eastern Linguistics and Literature, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada devlet tarafından yapılan düzenleme ve yeniliklerin kadını ne derece ve nasıl etkilediği Çin ve Türk kadınının geçmişten günümüze geçirdiği aşamalar göz önüne alınarak incelenmiştir. Elde edilen bilgiler ve veriler ışığında, insanlık tarihinin ilk çağlarından beri anasoyluluktan ataerkil bir toplum yapısına geçen dünyada kadının genel olarak ikincil planda ya da yok sayıldığı bir düzende yaşadığı görülmektedir. Geleneksel Çin ve Türk toplumlarında da kadınlar ataerkil bir düzende yaşamışlardır. Ancak, 1949 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin 1923'te Türkiye Cumhuriyetinin kurulması ile kadının erkekle eşit olması konusunda cesaretli adımlar atılmıştır. Böylece kadın evden çıkmayı başarmış ve eğitimde, iş hayatında, siyasette ve diğer pek çok alanda erkekle birlikte yer almaya başlamıştır.Ancak zamanla politikaların her zaman beklenen sonuçları veremediği ortaya çıkmıştır. Kadının devlet tarafından desteklenmesine rağmen bugün her alanda erkekle eşit koşullardan yararlanamaması ve özellikle iş hayatına katılımının da düşük olması bazı sorunların var olduğunun bir göstergesidir. Gerek kadınların bilinçli olmamaları gerekse erkek egemen toplum yapısının ve karar organizmalarının erkeklerden oluşması kadının iş hayatında geri kalmasına neden olan etkenlerden bazılarıdır. Ayrıca bugün yasaların gerçek hayatta tam olarak uygulanamadığı ve ataerkil zihniyetin tam olarak yok edilemediği gerçeği ortaya çıkmaktadır. Kadının kendine yapışan rollerden kurtulması birden bire olamayacağı gibi erkeğin de bunu kabullenmesi zaman alan ve alacak bir durumdur. Ancak toplumsal cinsiyet eşitliği bu noktaya gelmişken bunu daha ileriye taşımak hem kadının hem de erkeğin en büyük görevlerindendir. Bu da yine devlet desteği ve uygulamaları ile sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of regulations and innovations conducted by state for women has been examined through Chinese and Turkish women?s experiences from past to the present. In the light of information and data obtained, it is understood that from the earliest times of history in the world when society changed from matrilinearity to patriarchy, woman lived in the secondary place or were not considered as an individual in general. In traditional Chinese and Turkish societies, women have lived in a patriarchal society system. However, with the establishment of People?s Republic of China in 1949 and Republic of Turkey in 1923, courageous steps have been taken for the equality between woman and man. Therefore, woman could get out of the house and has started to take a place in education, working life, politics and many other fields in social life together with men.Nevertheless, in time it has been understood that policies may not always give expected results. The fact that women still cannot benefit from equal opportunities with men despite the support of state and the low rate of employment of women shows that there are some problems. As women are not conscious of their rights and decision makers are male might be some of the reasons why women are left behind. Furthermore, it is seen that laws regarding women cannot be applied completely in real life and patriarchal mentality has not be abolished yet. As women cannot be freed of traditional roles all of a sudden, it takes and will take time for men to accept women?s rights, too. However, as some steps about gender equalityhave been taken already, it is women? and men? responsibility to carry it further. This can be achieved by again state?s support and practice.