Ürün sorumluluk sigortası
Product liability insurance
- Tez No: 302077
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ŞENOCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
İmalat sektörünün teknik gelişmeler ışığında kaydettiği ilerlemeler, beraberinde üreticiler bakımından geri dönüşü olmayan büyük kayıplara ve çeşitli hukuki sorumluluklara sebep olmaktadır. Kitle üretimi ve dağıtımına bağlı olarak; imalat sektöründeki bir üretim hatası milyonlarca kullanıcıyı etkileyebilmekte ve finansal olarak üreticilerin tek başına altından kalkamayacakları büyük yüklere neden olmaktadır.Diğer taraftan sorumluluk hukukunda yaşanan gelişmeler, kusur sorumluluğu yanında kusursuz sorumluluk hallerinin de gelişmesine sebep olmuş; bunun neticesinde üreticiler de üretim hatalarına bağlı olarak kusurları olmasa dahi sorumlu kılınmaya başlamıştır. Ayrıca son yıllarda tüketiciyi korumaya yönelik girişimlerin de etkisiyle, üreticilerin kusursuz sorumlulukları, tüketici hukuku mevzuatları kapsamında da yasal olarak düzenleme altına alınma eğilimindedir.Bu kapsamda günümüz üreticilerinin önemli bir ihtiyacına cevap veren ürün sorumluluk sigortası, ürün sorumluluğuna bağlı olarak geliştirilen bir sigorta ürünü, bir sorumluluk sigortası türü olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu çalışmada da özet olarak, sorumluluk hukukundaki gelişmeler ışığında ürün sorumluluğunun ne şekilde düzenlendiği ve bu sorumluluğun teminat altına alındığı ürün sorumluluk sigortasının temel esasları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The progresses made by the manufacturing sector as a result of the technical developments cause huge irreversible losses and various legal liabilities on the part of the manufacturers. Depending on the mass production and distribution, a production defect in the manufacturing sector may affect millions of users and cause huge burdens that manufacturers cannot cope with alone financially.On the other hand, the current developments in the liability law have resulted in introduction of absolute liability cases in addition to defect liability. As a result, manufacturers also are started to be held liable for production defects even if they do not have any fault. Furthermore, as a result of the attempts in recent years to protect the consumers, the absolute liabilities of the manufacturers tend to be legally regulated under the consumer law regulations.In this content, the product liability insurance, that meets one of the significant needs of current manufacturers, presents itself as an insurance product developed based on product liability and a kind of liability insurance.As a summary, in this study, we tried to find out how product liability has been regulated in the light of the developments in liability law and demonstrate the fundamentals of the product liability insurance that covers this liability.