İş sözleşmelerinden doğan kanunlar ihtilafı
Conflict of laws on employment contracts
  1. Tez No: 302076
  2. Yazar: DOĞA ELÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN SARGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
bütün dünyada, sınır aşıcı yatırımlar yapma eğiliminin gelişmesi, ürünlerin işlenmesinin uluslararası karakterinin artması, siyasî, ekonomik ya da sosyal amaçlarla bireylerin ülkelerarası ilişkilerinin yoğunlaşması, milletlerarası özel hukukun pek çok alanında olduğu gibi, iş hukuku alanında da milletlerarası problemleri beraberinde getirmiştir. Bu gelişmenin sonucu olarak, ekonomik, siyasî ya da sosyal nedenlerle, bireylerin birden fazla ülkeyle bağlantılı özel hukuk ilişkileri daha da karmaşık bir görünüm almaktadır. Bu durumun belki de en can alıcı yansıması, iş sözleşmelerinden doğan kanunlar ihtilâfında görülmektedir.Milletlerarası unsurlu iş sözleşmelerine uygulanacak hukuk, sınır aşıcı ticarî, ekonomik, sosyal ve siyasal ilişkilerin, emek hareketliliğine ilişkin görünümüdür. Günümüzde, toplumsal ve bireysel ilişkilerin her alanında olduğu gibi, iş ilişkilerinde yaşanan çeşitlilik, milletlerarası unsurlu iş ilişkilerinde, mevcut bağlama kuralların sorgulanmasını ve yeni önerilerin tartışılmasını gerektirmektedir.Sınır aşıcı iş sözleşmelerinde uygulanacak hukuku gösteren kanunlar ihtilâfı kuralının, gerçekten zayıf tarafın korunmasını sağlayıp sağlamadığı, hem doktrin hem de çeşitli ulusal ve uluslararası yargı kararları ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of cross border investment tendency, the increase of international character of manufacturing, the intensity of international relationships of individuals for political, economic or social aims have brought international problems in scope of labour law as in many areas of private international law,in all over the world. As a consequence of this development, the private international law relations of individuals which are connected with more than one country for economic, political or social relations have become more complex. The vital reflection of this situation has probably been seen on the conflict of laws originating from labour contracts.The law applicable to international labour contracts is a labour movement related aspect of cross border commercial, economic, social and political relations. Nowadays the diversity of labour relations has needed to be questioned the present regulations and expanding their limits in international labour relations as in all areas of social and individual relations.Whether the rule of conflict of laws indicating the law applicable in cross border labour contracts really provides the protection of weaker party has been discussed in the light of both in the doctrine and in various national and international sentences.