PKK terorizmi ve Türkiye'nin Uluslararası Hukuk açısından kuvvet kullanma hakkı
PKK terrorism and Turkey?s right of use of force in International Law
  1. Tez No: 302078
  2. Yazar: ÖZHAN HANCILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKİPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Terorizm karşısında devletlerin kuvvet kullanması uluslararası hukukun en tartışmalı konularından birisidir. Teroristlere ya da terorizme sponsor olan devletlere karşı kuvvet kullanan devletler genellikle meşru müdafaa hakkını ileri sürmüşlerdir. Bu iddiaların meşru müdafaa hakkının koşullarını taşıyıp taşımadığı açısından dikkatle incelenmesi gerekmektir. Konu üzerindeki tartışma önümüzdeki yıllar boyunca süreceğe benzemektedir. Türkiye de PKK'ya karşı sınırları dışında pek çok kez kuvvet kullanmıştır. Tezde Türkiye'nin PKK'ya ya da PKK'yı desteleyen devletlere karşı kuvvet kullanma hakkı uluslararası hukukun kuralları açısından incelenmiştir. Bu bağlamda, Türkiye'nin Suriye'ye yönelttiği kuvvet kullanma tehdidi ve Kuzey Irak'taki PKK varlığına karşı düzenlediği sınır ötesi operasyonlar tezde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
To use force against terrorism by the states has been one of the most controversial issues in international law. States that have used force against the terrorists or states that sponsor terrorists have generally invoked self-defence. These allegations should be carefully assessed whether the conditions of self-defence have been met or not. Controversy on the issue is likely to be continued in next decades. Also Turkey used force many times beyond its borders against the PKK. In the thesis, Turkey?s right to use force against PKK or against the states that support PKK has examined under the norms of international law. In this context, Turkey?s threat of use of force against Syria and cross-border operations against the PKK presence in Northern Iraq have been included in the thesis.