Uzaya ilişkin Birleşmiş Milletler antlaşmaları ile öngörülen rejimin Uluslararası Hukuk açısından değerlendirilmesi
An analysisof the outer space regime set forth by the United Nations treaties in the context of the International Law
  1. Tez No: 302086
  2. Yazar: MERVE ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAVİD ABDULLAHZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Uzay Hukuku, 20. yüzyılda uzay teknolojisine ilişkin gelişmelerden sonra Birleşmiş Milletler bünyesinde alınan Genel Kurul kararları ile uluslararası antlaşmalarla oluşmaya başlamıştır. Uzay Hukuku'nun ortaya çıkışında Birleşmiş Milletlerin katkısının yanında, diğer uluslararası örgütlerin ve doktrinin katkısı da yadsınamaz. Yazarın amacı, Uzay Hukuku'nun temel kaynağı olarak nitelendirilebilecek uzaya ilişkin Birleşmiş Milletler Antlaşmaları'nı incelemektir. Bu kapsamda, öncelikle Birleşmiş Milletler Antlaşmaları'nın getirdiği düzenlemeler, Birleşmiş Milletler Genel Kurul Kararları ile getirilen ilkeler ve söz konusu antlaşmalar ile ilkelerin ilişkisi ele alınmıştır. Sonrasında Birleşmiş Milletler Antlaşmaları'nda yer alan düzenlemeler, uzaya ve uzay faaliyetlerine ilişkin mevcut hukuki sorunlar karşısında değerlendirilmiş ve eleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Space Law, after improvements on the space technology in the 20th century, has been shaped through General Assembly resolutions and international treaties. Besides the contribution of the United Nations, other international organizations? and doctrine?s contributions on the shaping of Space Law could not be denied. The main objective of the author is to examine the United Nations Space Treaties which could be described as the main sources of Space Law. In this context, measures of the United Nations Treaties, resolutions of the United Nations General Assembly and linkage between these Treaties and Resolutions has been discussed firstly. Then measures of the United Nations Treaties has been interpreted and critised in the light of current legal matters regarding space and space activities.