Beyliklerden imparatorluğa giden süreç ve ilk imparator Qin Shi Huang Di
The process of becoming an empire from small states and the first emperor Qin Shi Huang Di
- Tez No: 302104
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Eastern Linguistics and Literature, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yapmış olduğu reformlar ve hayatında sayısız olayla dünya tarihinde yer edinmiş ve önemli yöneticiler arasına girmiş olan Qin Shi Huang Di, Savaşan Beylikler Dönemi'nde altı beyliği Qin topraklarına katmış ve Çin'de siyasi birliği kurmuştur. Yapmış olduğu reformlardan en önemlisi olan, yazıdaki standartlaştırma günümüz Çin Halk Cumhuriyeti için büyük önem arz etmektedir. Birçok azınlık ulusun yaşadığı bu büyük ülkede birbirinden farklı din, dil, kültür olmasına rağmen ortak olan tek şey yazı dilidir. Aynı zamanda Çin Halk Cumhuriyeti'nde uygulanan ceza ve vergi sistemleri, ölçü birimlerinin temelinde de yine Qin Shi Huang'ın M.Ö. 2. yy'da ortaya koyduğu reformlar yer almaktadır. ?Tarih Kayıtları? adlı eserden yola çıkarak birçok küçük beylikten imparatorluğa kadar giden süreç, ilk imparator Qin Shi Huang Di'nin hayatı ve yapmış olduğu reformlar incelendiğinde, bu kişinin Çin Halk Cumhuriyeti'ne olan etkileri ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Qin Shi Huang Di, who is among the most prominent leaders in world history because of the reforms he made and numerous events in his life, annexed other six states during the Warring States Period and established political unity in China. The most important reform he made is the standardization of written language which is very important for People's Republic of China today. Despite there are different religions, languages and cultures in this country which inhabits numerous ethnic minorities, the only common thing is the written language. Also, the penal law and tax laws and measurement units which are still applied today in People's Republic of China, are based on Qin Shi Huang's reforms introduced in 2nd Century BCE. The effect of Qin Shi Huang on People's Republic of China is clearly visible when we examine the process of becoming an empire from a small state, his life and his reforms by the help of the book“Historical Records”.