Yerel yönetimlerin idari yaptırım uygulama yetkisi
Authority of local governments to impose administrative sanction
  1. Tez No: 302103
  2. Yazar: SİBEL KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İdari yapının kuruluş ve işleyişi içerisinde, yerel yönetimlerce uygulanan idari yaptırımlar, idari işlem olmalarının yanı sıra yaptırım unsuru taşımaları nedeniyle diğer idari işlemlerden; yerel yönetimlerce uygulanıyor olmaları nedeniyle ise diğer yaptırımlardan ayrılmaktadırlar.Yerel yönetimlerin idari yaptırım uygulama yetkisinin, uygulamada sorunların yaşandığı ve yargı organları önüne sıkça taşınan bir konu olduğu görülmektedir.Bu nedenle, kanunlar ve idari düzenlemelerdeki hızlı değişimin yarattığı belirsizliğin giderilmesi doktrin, yargı mercileri, yerel yönetimler ve idari yaptırımın muhatabı olan bireyler için zorunluluk arzetmektedir.Bu bakımdan, yerel yönetimlerin idari yaptırım uygulama yetkisinin tabi olacağı kuralların somut bir şekilde ortaya konulması ve Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Uyuşmazlık Mahkemesinin içtihatlarının ne olduğunun saptanması gerekmektedir.Bu kapsamda, hem teorik anlamda yerel yönetimlerin idari yaptırım uygulamasına ilişkin bilgilere yer verilmekte, hem de yargı kararları değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The administrative sanctions controlled and regulated by the local municipalities within the establishment as well as the institutional processing and the legal activity procedure of the administrative structure are not only `?administrative action? but also reserves the feature of `?sanction?; and hence, are separated from other administrative actions. Additionally, they are considered separate (distinct) and unique from other administrative sanctions as implemented by local governments.In this study, as the authorization of local governments in imposing sanctions causes challenges and issues; and consequently, conveyed often to judicial supervising institutions to appeal for a resolution. The administrative rules and regulations for the authorization of the municipalities in executing administrative sanctions must be issued clearly by all means as well as organized on a solid methodology that is unquestionably performed. Furthermore, for the disputes brought to the attention of judicial governmental institutions such as Supreme (Constitutional) Court and/or Council of State and Dispute Court, the stance and the jurisprudence policy of these jurisdictional organizations is required be determined undoubtedly on a proper legislative methodology. To this end, it was aimed to carry out and accomplish a study involving in examining and elucidating the general framework for the stance and the policy of the judicial administrative institutions in terms of the practice of law which was intended that it will demonstrate and reveal the doctrinal importance as well as the crucial implementation aspects of this subject.To eliminate the vagueness?s and the uncertainties caused and created by the law amendments through the change and the re-evaluations of legal rules and administrative regulations in purpose of updating to current time circumstances, it vitally requires the necessity of addressing these ambiguities for the judicial authorities, municipalities (i.e.: local governments), and the individuals subjected to the administrative sanctions.In this context, to sum up, the instructive discussions as well as the beneficial illuminating theoretical information on the implementation or the execution of administrative sanctions by the municipalities or the local governmental authorities respectively will be provided in terms of the theoretical context (framework); and additionally, on the basis of the required necessities in scholarly academic studies for being taken into consideration along with the existing verdict of the courts and the up-to-date contemporary judicial decisions (i.e.: court resolutions).